Ročně se prý jen na německých jaderných elektrárnách registrují stovky nehod. Pro odpůrce jaderné energetiky je to důvod pro tvrzení o nebezpečnosti jaderné energetiky. Co se za těmito nehodami skrývá ve skutečnosti? (délka 8 min)

jaderná energie - iDnes blog: Mýty kolem jaderné energetiky - stovky nehod ročně - Zprávy (Гронде 15) 1
JE Grohnde (zdroj: www.seogan.ru)

Jaderná energetika je prý nevypočitatelná – což má podle odpůrců a aktivistů dokládat fakt, že například jen na německých elektrárnách dojde ročně ke stovkám větších nebo menších nehod. To prý dokazuje, že katastrofa srovnatelná s Černobylskou je jen otázkou času – a to, že k ní dosud nedošlo, je prý jen velké štěstí.

Ten, kdo v minulosti sledoval ostatní moje blogy, týkající se této tématiky, nebude překvapen. I tento “argument” odpůrců jádra se zakládá na demagogii. Podívejme se na skutečná fakta…

Stovky nehod

V první řadě je nejspíše třeba ujasnit, co aktivisté vlastně chápou pod slovem nehoda. Pod tento pojem totiž rádi kreativně schovávají všechno, co neodpovídá předpisovému provozu elektrárny.

Podle jejich interpretace to pak vypadá, že se například v Německu (jako příklad používám německá data, ale princip je ve všech zemích stejný) ročně odehraje několik stovek nehod, které mohou v nepříznivém případě vést ke katastrofě typu Černobylu.

Skutečnost je samozřejmě úplně jiná. Reálně se například za poslední desetiletí v Německu udály jen tři opravdové nehody. Dvě z nich jsou starší než 15 let. Všechny tři byly označeny jako “nekritické”.

Na jaderných elektrárnách samozřejmě dochází k určitému množství nepředpisových situací – stejně jako ve všech složitých technologických systémech. Jelikož jsou jaderné elektrárny extrémně sledovanou technologií, o všech se (na rozdíl například od nepředpisových situací v chemičkách nebo jiných továrnách) dříve dozvíme. Všechny jsou zaneseny do statistiky, která je navíc veřejně dostupná.

Naprostá většina takových nepředpisových situací je ovšem z hlediska bezpečnosti jaderné elektrárny bezvýznamná. Přesto je statistika, ve které se zachycují, velice důležitá. S její pomocí se daří komplikovaný “stroj” neustále zlepšovat. Počet nepředpisových situací na jaderných elektrárnách neustále klesá, a to přesto, že jsou prakticky vzato – starší a starší, nové se totiž nestaví.

Srovnání s autem

Aktivisté a odpůrci jaderné energetiky rádi často srovnávají provoz jaderné elektrárny s autem. Podle nich je to auto s velkým množstvím problémů. Auto, které je na pokraji sebedestrukce.

Srovnání ovšem kulhá na obě nohy. Je to podobné, jako bychom věřili, že je na pokraji výbuchu… auto, kterému se na chvíli zasekl stěrač.

Nepřiměřené reakce na skutečné události – a strašení veřejnosti – prostě patří k pracovním nástrojům aktivistů.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: blog.idnes.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..