Prozkoumat budovu o celkové ploše 34 tisíc metrů čtverečních, tedy asi jako tři budějovická náměstí, a přitom najít i milimetrové odchylky. Takový byl úkol speciálního dronu, který nedávno létal nad jednou z pomocných v Jaderné elektrárně Temelín. „Jde o premiérové použití dronu u nás pro tyto účely. Zatím čekáme, jaké budou výsledky, do budoucna by to mohla být cesta pro kontroly stavebních objektů. Velkou výhodou toho způsobu kontroly je zmapování celého povrchu a to i těžko přístupných míst v relativně krátkém čase,“ uvedl Jan Kruml, ředitel JE Temelín.

jaderná energie - českobudějovický deník: Dron pořídil trojrozměrné modely Temelína - Zprávy (dron poridil trojrozmerne modely temelina cb191002 03 denik 630) 1
Mapování jaderné elektrárny Temelín pomocí dálkově ovládaného dronu (Zdroj:
ceskobudejovicky.denik.cz )

Pomocí laseru dron sledoval stav povrchu pláště budovy, termokamera umožnila nahlédnout i pod fasádu. „Výstupy budou důležité i pro tak zvanou prediktivní údržbu. Tedy provedení údržby ještě předtím, než by došlo k nějakému problému. Elektrárně předáme 3D modely, ze kterých vyplyne, v jakém stavu plášť a střecha budovy jsou,“ upozornil Petr Lněnička, jednatel firmy Vertical Images.

Vzlétnutí dronu předcházelo získání všech potřebných povolení. „Museli jsme získat povolení od Úřadu pro civilní letectví. To jsme ještě předali výrobci dronu, který nám zařízení tzv. odemkl. Moderní drony mají tzv. geofencing, který dron nepustí do bezletových zón,“ dodal Lněnička.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: ceskobudejovicky.denik.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..