V případě potřeby snížit do 15 minut výkon až o 70 MWe a pomoci udržet stabilitu přenosové soustavy – takovou službu může nabízet další čtyři roky temelínská elektrárna společnosti ČEPS. Ta nedávno obhájila certifikát pro druhý blok. První blok ho má platný do roku 2023.

jaderná energie - ceskobudejovicky.denik.cz: Temelín může pomoct přenosové soustavě - Zprávy (temelin muze pomoct prenosove soustave galerie 980) 1
Temelín může pomoct přenosové soustavě (Zdroj: ceskobudejovicky.denik.cz)

Výroba musí odpovídat spotřebě. Základní rovnováha, která platí pro stabilitu přenosové soustavy. Je potřeba ji udržet v jakémkoli okamžiku. Přitom spotřeba se mění během minut. „Úkolem jaderných elektráren je pracovat v takzvaném základním zatížení. Tedy laicky řečeno, dodávají tu elektřinu, která je neustále v našich zásuvkách. V případě regulace, tedy snižování výkonu, přichází na řadu až poslední, přesto ale musí být schopné pomoci ve chvíli, kdy je elektřiny v síti nárazově víc, než odpovídá spotřebě,“ uvedl Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.

Státní společnost ČEPS, která se stará o přenosové sítě, má dokonce možnost blok na dálku řídit. Nemůže ale zasáhnout do řízení Temelína zcela dle libosti. Operátoři Temelína pro tuto službu musí připravit podmínky a dálkové řízení dispečinku ČEPS umožnit. „V praxi to znamená, že v dálkovém řízení dispečink ČEPS může do 15 minut snížit výkon bloku maximálně o 70 MWe,“ vysvětlil Jan Kruml, ředitel JE Temelín.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: ceskobudejovicky.denik.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..