Podpora veřejnosti jaderných reaktorů a jejich neustálého provozu i po roce 2025 v Belgii vzrostla na 46 % z dotázaných respondentů. V roce 2017 dosahovala podpora pouhých 30 %. Procentuální hodnota těch, kteří se domnívají, že nejlepší cestou je snížení zastoupení jaderných elektráren v belgickém energetickém mixu se snížila ze 75 % v roce 2017 na nynějších 59 %. Společnost Forum Nucléaire sdělila, že zvýšení podpory, které plyne z dotazníku, je „pozoruhodné“.

jaderná energie - Belgická podpora provozu jaderných reaktorů i po roce 2025 vzrostla - Zprávy (Belgium Kantar TNS survey 2019 infographic Forum Nucleaire) 1
Ilustrativní obrázek technologií výroby elektřiny v Belgii (Zdroj: Forum Nucléaire)

Analýza, která byla zajištěna společností Kantar TNS, je sedmou analýzou, vyžádanou společností Forum Nucléaire od roku 2010. Hlavním úkolem těchto analýz je zjistit názory široké veřejnosti na obecnou i konkrétní problematiku jaderné energetiky. V dotazníku byly jednak otázky týkající se dlouhodobého vývoje jaderné energetiky i aktuálních událostí. Průzkum proběhl mezi 15. červnem a 6. zářím. Do průzkumu se zapojilo 756 respondentů ve věku vyšším jak 16 let. Ti byli vybráni zcela náhodně.

Bylo zjištěno, že „více a více“ Belgičanů podporuje provoz jaderných elektráren, informovala společnost Forum Nucléaire, a dodala, že 83 % tázaných souhlasilo s dalším provozem jaderných reaktorů v zemi. V roce 2017, kdy byl proveden podobný průzkum, souhlasilo pouze 80 % tázaných s provozem jaderných elektráren. 46 % tázaných věří, že by jaderné elektrárny měly zůstat v provozu i po roce 2025. Tyto závěry učinila společnost Forum Nucléaire, a dodala, že se jedná o „pozoruhodný“ nárůst v porovnání s předchozím průzkumem z roku 2017, kdy si pouze 30 % tázaných myslelo, že by měly jaderné elektrárny zůstat v provozu i po roce 2025.

Průzkum zjistil zvýšenou podporu nových jaderných elektráren v Belgii. Z původních 75 % v roce 2017 si dnes myslí pouze 59 % dotázaných, že by měl podíl jaderných elektráren na výrobě elektřiny snížit. 63 % tázaných sdělilo, že si myslí, že by nové jaderné zdroje měly v budoucnu nahradit dosluhující belgické jaderné elektrárny.

Sedm jaderných reaktorů – čtyři v jaderné elektrárně Doel a tři v Tihange – vyrábějí kolem poloviny belgické elektřiny, ale vládní politika nyní plánuje odstavení jaderných elektráren do roku 2025. Belgická vláda toto rozhodnutí potvrdila v březnu 2018. Vládní plány přitom počítají s náhradou ve formě plynových elektráren. Ty se v dotazníku objevily letos poprvé. Dle průzkumu s výstavbou plynových elektráren souhlasí 12 % respondentů, 77 % je proti a zbylých 11 % nemá prozatím názor na tuto problematiku.

Tato zjištění ukazují rostoucí povědomí belgické populace o zvýšení množství oxidu uhličitého v ovzduší, které by bylo způsobeno odstavením jaderných elektráren v roce 2025. Tyto emise by pro zemi byly „téměř neudržitelné,“ uvedla společnost Forum Nucléaire.

Jak se ukázalo, hrají obavy o změnu klimatu významnou roli v přístupu obyvatel k důležitým otázkám. Ukazuje to zejména zvýšený zájem médií a politické pozornosti, které jsou zaměřené na témata jaderné energetiky. Přibližně 51 % Belgičanů sdělilo, že věří, že jaderná energetika nevypouští emise oxidu uhličitého a přispívá tak v boji proti změně klimatu. Asi 28 % souhlasí s pohledem, že uzavření belgických jaderných elektráren v roce 2025 může vést ke zvýšení emisí oxidu uhličitého, a 70 % sdělilo, že budou souhlasit s delším provozem jaderných elektráren pro snížení emisí oxidu uhličitého.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..