Jaderné elektrárny pokračují v poskytování vysokých standardů. Počet jaderných reaktorů navíc silně roste, přibližně 20 nových je naplánováno k připojení do sítě do roku 2020. Sdělila to generální ředitelka World Nuclear Association, Agneta Rising, v poslední zprávě World Nuclear Performance Report. K naplnění cíle programu Harmony, tedy alespoň 25% podílu jaderné energetiky na výrobě elektřiny do konce roku 2050, bude třeba mnohem více podpory ze strany vládních orgánů.

jaderná energie - Vládní činitelé musí spoléhat dále na jadernou energetiku, informuje zpráva - Zprávy (Nuclear electricity generation 1970 2018 WNA IAEA) 1
Ilustrativní obrázek růstu výroby elektřiny z jaderné energetiky (Zdroj: WNA)

Zpráva, kterou Londýnská organizace otiskla na konci srpna, poznamenává, že celosvětová produkce elektřiny z jaderné energetiky v roce 2018 rostla již 6. rokem v řadě. Celkem bylo vyprodukováno o 61 TWh elektřiny více než v minulém roce, a výroba tak dosáhla 2563 TWh elektřiny. Jedná se o více jak 10 % celosvětové poptávky po elektřině. Jaderná energetika rostla nejrychleji v Asii, kde výroba vzrostla o přibližně 12 % (o 56,3 TWh) na 533 TWh.

Nová produkce

V roce 2018 začalo dodávat elektřinu devět nových jaderných reaktorů. V roce 2017 to byly pouze 4 reaktory. Dalších 20 reaktorů by mělo být spuštěno před rokem 2020. Celková kapacita mezi léty 2016 a 2020 pravděpodobně splní cíle průmyslového programu Harmony, ale rychlost výstavby by měla velice rychle vzrůst, aby bylo dosaženo celkového cíle 1000 GW elektrických v nových jaderných zdrojích do roku 2050, sdělila asociace.

Devět reaktorů bylo připojeno k elektrické rozvodné síti a jejich celkový výkon přesáhl 10,4 GW elektrických. Sedm z nich bylo postaveno v Číně a dva v Rusku.

Sedm reaktorů bylo v roce 2018 odstaveno. Jejich souhrnný výkon byl 5,4 GW elektrických. Čtyři tyto reaktory byly v Japonsku, které nevyráběly elektřinu od roku 2011, dalším byl první blok jaderné elektrárny Tchien-wan (pchin-jin: Tianwan), který nevyráběl od roku 2015. Tato odstavení však měla pouze minimální vliv na výrobu elektřiny v roce 2018. Čtyři další japonské reaktory získaly v roce 2018 povolení ke znovuspuštění.

jaderná energie - Vládní činitelé musí spoléhat dále na jadernou energetiku, informuje zpráva - Zprávy (Tianwan units 1 4 October 2018 Rosatom) 2
Jaderná elektrárna Tchien-wan (Zdroj: WNN)

Jednou z „pozoruhodných charakteristik“ roku 2018 byla převaha nových reaktorových návrhů mezi nově spuštěnými, informuje zpráva. První dva bloky jaderné elektrárny Chaj-jang (pinyin: Haiyang) a první dva bloky elektrárny San-men (pchin-jin: Sanmen) byly prvními čtyřmi spuštěnými reaktory AP1000, Tchaj-šan 1 (pinyin: Taishan) byl první spuštěný reaktor EPR, první blok Leningradské II jaderné elektrárny byl také prvním reaktorem VVER-1200 a Jang-ťiang 5 (pynyin: Yangjiang) byl prvním ACPR-1000. Zejména druhé bloky Haiyangu a Sanmenu měly nesrovnatelně kratší dobu výstavby a demonstrovaly tak, že druhé a další bloky mohou čerpat ze zkušeností výstavby prvních bloků.

Počet reaktorů ve výstavbě na konci roku 2018 byl 55 a nová výstavba začala u pěti bloků, což v porovnání s devíti bloky připojenými k elektrické síti ukazuje na snížení počtu stavěných reaktorů.

V Asii vzrostla výroba elektřiny z jaderných reaktorů o více jak 10 % a dosáhla 533 TWh elektřiny, což je nyní více jak pětina celosvětové produkce. V Číně také začal svůj komerční provoz první AP1000 a první EPR reaktor společně s reaktory VVER V-428M a ACPR-1000. I přes čtyři reaktory, které obdržely povolení ke znovuspuštění v Japonsku, a zvýšily tak počet znovuspuštěných reaktorů na 9, je postup znovuspuštění nových reaktorů velice pomalý a nechává tak Japonsko silně závislé na fosilních zdrojích.

Průměrný stavební čas jednoho reaktoru v minulém roce dosáhl mezi 5 a šesti lety, ale medián za rok 2018 byl 8,5 let, zejména kvůli spouštění reaktorů nových návrhů. Předpokládá se, že se časy spouštění navrátí ke „standardnějším dobám“ během roku 2019.

Výstavba nových bloků v roce 2018 začala na 5 lokalitách a jejich celková kombinovaná kapacita bude 6279 MW elektrických. Mezi těmito bloky byl první blok jaderné elektrárny Akkuyu, první turecké jaderné elektrárny a první blok Hinkley Point C, prvního reaktoru nově stavěného ve Velké Británii od elektrárny Sizewell B (před 30 lety). Druhý blok jaderné elektrárny Rooppur je druhým stavěným jaderným reaktorem v Bangladéši. První blok zde začal vznikat v roce 2017.

V Rusku pokračují přípravné práce na první plovoucí jaderné elektrárně, Akademiku Lomonosovi. Zde již oba reaktory dosáhly první kritičnosti. Očekává se, že zařízení bude zprovozněno v přístavu Pevek, na severu Ruska, již tento rok.

Výkonost

Výkonost jaderných reaktorů je vysoká, informuje zpráva. Jaderné reaktory dosáhly celosvětově průměrného koeficientu využití 80 %, mnohem více než jiné formy elektrické energie. V roce 2018 byl celosvětový průměrný koeficient využití 79,8 % a snížil se tak z 81,1 % z roku 2017. I přes toto malé snížení zůstává hodnota za rok 2018 jednou z nejvyšších od roku 2000 a reflektuje částečná vylepšení z předchozích let.

„Obecně je vysoký koeficient využití odrazem dobrých provozních schopností, ačkoliv je nyní trend v několika zemích zavést provoz dle zatížení sítě. Tento mód provozu snižuje koeficient využití,“ dodala asociace.

Zpráva dále uvádí, že reaktory nadále ukazují vysokou míru výkonosti bez ohledu na to, jak dlouho byly v provozu. Koeficient využití se drží nadále na 80 % bez velkého vlivu stáří zařízení. Střední hodnota koeficientu využití reaktorů za posledních 5 let ukazuje jen mírný vliv stáří zařízení.

Úspěch 50letého provozu je milník, kterého bylo dosaženo poprvé v tomto roce na pěti zařízeních: První blok jaderné elektrárny Beznau ve Švýcarsku, první blok Nine Mile Point, R E Ginna ve Spojených státech a první a druhý blok jaderné elektrárny Tarapur v Indii. Všechny tyto bloky začaly svůj komerční provoz v roce 1969. Komerční provoz mnoha dnešních jaderných reaktorů se očekává v rozmezí 60-80 let.

jaderná energie - Vládní činitelé musí spoléhat dále na jadernou energetiku, informuje zpráva - Zprávy (Beznau 1 460 ENSI) 3
První blok jaderné elektrárny Beznau (Zdroj: WNN)

V rozhovoru pro zprávu uvedl ředitel jaderné elektrárny Beznau, Michael Dost, že 50letý provoz jaderné elektrárny představuje „kousek švýcarské historie“.

Sdělil: „V elektrárně se projevuje švýcarský průkopnický duch a velké množství inženýrského umění. Naši předchůdci postavili něco skvělého s kvalitou a přesností, ze které těžíme dodnes.“

Vitaly Trutnev, ředitel oddělení výstavby plovoucích jaderných elektráren a jejich provozu v Rosenergoatomu, sdělil, že Akademik Lomonosov umožní snížit spotřebu 200 000 tun uhlí a 120 000 tun ropného paliva ročně ať už přímo, nebo nepřímo díky úsporám zemního plynu. „Styl vyřazení elektrárny z provozu po dovršení její životnosti je také vhodný pro hostitelské regiony. Plavidlo bude odtaženo do speciálního závodu a nechá tak původní místo nezměněné,“ dodal.

Zpráva také zahrnuje rozhovor s Paulem Swiftem, manažerem jaderné elektrárny R E Ginna, Petem Orphanosem viceprezidentem v jaderné elektrárně Nine Mile Point a Dietmarem Reinerem, starším viceprezidentem projektů Enterprise v kanadské společnosti OPG.

Klima

Díky provozu jaderných elektráren je v současnosti zabráněno vypuštění více jak 2 miliard tun oxidu uhličitého ročně a pomáhají tak snížit celosvětovou závislost na uhlí. Více jak 50 jaderných reaktorů, které jsou ve výstavbě nyní, umožní další snížení o 450 milionů tun ročně. Ty by měly být v provozu do roku 2025. Do té doby budou jaderné elektrárny snižovat emise, které lze srovnat s emisemi Japonska, Německa a Rakouska dohromady, dodala asociace.

Politika je však klíčová pro růst jaderných elektráren, dodává zpráva. Jaderné reaktory v USA vyrobily více elektřiny, než v předchozích letech a dosáhly tak úrovně 808 vyrobených TWh. Jeden jaderný reaktor, Oyster Creek, byl vyřazen z provozu i přesto, že jeho provozní licence platí ještě dalších 10 let. Stalo se tak z důvodu revize pravidel vodního hospodářství. Aby reaktor splňoval nové požadavky, bylo by třeba postavit nové chladicí věže.

„Zatímco některé americké státy zavádějí schémata, která podporují jadernou energetiku uznáním hodnoty její čistoty a nevypouštění emisí oxidu uhličitého, jinde jsou provozy reaktorů narušeny náročnými tržními podmínkami.“

Na závěr zpráva uvádí, že výzva k činnostem na téma změny klimatu se během posledních 18 měsíců stala „hlasitější a naléhavější“.

„Někteří se ptali, zdali jaderná energetika může být nasazena dostatečně rychle, aby včas mohla čelit klimatickým změnám. Fakt je, že jaderná energetika v dnešní době nejvíce bojuje s klimatickými změnami, jelikož dodává více jak 10 % světových potřeb elektřiny. “

„Jednou z nejefektivnějších činností, které je třeba přijmout pro zabránění vypouštění emisí skleníkových plynů, je zajištění pokračování provozu jaderných reaktorů při jejich plném potenciálu. Průměrný věk jaderných elektráren je kolem 30 let, tento rok dosáhlo pět bloků úctyhodných 50 let provozu a dnes stavěné bloky mohou běžet 60 až 80 let. Mnoho z našich postavených reaktorů mají potenciál být stále součástí souboru zdrojů podporující dekarbonizaci energetiky i v roce 2050.“

„Pokud to máme myslet se změnou klimatu vážně, měli bychom také myslet na možná řešení. Přechod na nízkouhlíkové hospodářství, které naplňuje energetické potřeby celé komunity představuje skličující úkol. Je to však velká výzva, která musí být splněna. Jedná se navíc o výzvu, která může být splněna využíváním plného potenciálu jaderné energetiky.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..