Práce na vyvážení paliva z první komerční jaderné elektrárny na světě, Calder Hall, v západní Cumbrii na severozápadě Anglie, byly dokončeny. Elektrárna byla zprovozněna 17. října 1956 a její provoz trval 47 let, až do roku 2003. Práce na vyvážení použitých palivových souborů začaly v roce 2011.

jaderná energie - Společnost Sellafield dokončila vyvážení paliva z jaderné elektrárny Calder Hall - Zprávy (Calder Hall) 1
Jeden ze čtyř jaderných reaktorů Calder Hall při provozu na plném výkonu (Zdroj: Sellafield)

Společnost Sellafield Ltd dnes sdělila, že tento úspěch je zároveň důležitým milníkem při rozebírání zařízení v Sellafieldu. Také to znamená, že program Nuclear Decommissionig Authority Magnox Operating je zase o krok blíže k cíli.

Návrh reaktoru Magnox v Calder Hall byl předlohou pro britské jaderné reaktory generace jedna a technologie byla vyvážena do celého světa, informovala společnost. Když byla elektrárna uvedena do provozu, nedaleké město Workington se stalo prvním městem na světě, které získalo teplo, světlo a energii z jaderné energetiky.

jaderná energie - Společnost Sellafield dokončila vyvážení paliva z jaderné elektrárny Calder Hall - Zprávy (Calder Hall old) 2
Dobová fotografie jaderné elektrárny Calder Hall (Zdroj: WNN)

Stuart Latham, vedoucí sanačních prací ve společnosti Sellafield LtD, sdělil: „Jedná se o skutečně ikonický okamžik. Calder Hall bylo místem zrození civilního jaderného průmyslu. Tato elektrárna inspirovala svět a postavila se do popředí jaderného věku.“ Dále dodal: „Tým provádějící vyvezení paliva z reaktoru bezpečně a profesionálně dokončil práce a velmi přispěl k naší věci.“

Vyvážení paliva z elektrárny zahrnovalo odstranění 38953 použitých palivových proutků ze všech čtyř bloků reaktoru a jejich převoz do stínících kobek a zpracovacího závodu v Sellafieldu. Po vychlazení palivových proutků v bazénu mokrého skladování budou následně převezeny do přepracovacího závodu pro přepracování. Tímto procesem lze z paliva získat znovu použitelný uran a plutonium.

Reaktorová hala elektrárny Calder Hall bude nyní opravena a udržována. Následně budou budovy vyřazeny z provozu a demontovány. Část pozemků komplexu byla již nyní vyčleněna pro výstavbu nových jaderných zařízení. Čištění půdy bude zahájeno, jakmile to bude možné, dodala společnost Sellafield Ltd.

Všechny čtyři chladicí věže elektrárny byly zbořeny v roce 2007.  

Jaderný reaktor, který dodával do sítě 50 MW elektrických, byl první z osmi malých prototypů reaktorů Magnox, postavených v Calder Hall a Chapelcross. Chapelcross leží na jihozápadě Skotska. Tři další 50MW bloky byly dokončeny v Calder Hall v letech 1957, 1958 a 1959. Všechny čtyři bloky byly odstaveny v roce 2003.

Společnost Sellafield Ltd spravuje a provozuje přepracovací závod a ukládací zařízení v Sellafieldu. Nejbližší reaktory jsou umístěné právě v Calder Hall, Windscalu, Capenhurstu a inženýrském a vývojářském centru v Risley.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..