Provozovatelé jaderných zařízení okamžitě reagují na zjištění týmu zkoumající jejich zařízení (OSART), přičemž více jak 95 % problémů je vyřešeno, nebo v řešení do konce návštěvy kontrolního týmu, komentuje mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) své mise v jaderných zařízeních členských států.

jaderná energie - MAAE zdůrazňuje efektivitu periodických hodnocení - Zprávy (IAEA OSART mission to Almaraz NPP February 2018 M Klingenboeck IAEA) 1
Mise OSART ve španělské jaderné elektrárně Almaraz z února 2018 (Zdroj: IAEA)

Cílem mise OSART je zdokonalit provozní bezpečnost pomocí objektivního hodnocení s použitím bezpečnostních standardů mezinárodní agentury a v případě nalezení problému navrhnout také doporučení. Následující, kontrolní, mise je obyčejně prováděna 18 měsíců po původní misi OSART. Navazující mise jsou standardní složkou programu OSART.

MAAE při analýze efektivity misí OSART sdělila, že na základě 35 provedených misí mezi léty 2012 a 2018 se ukázalo, že provozovatelé rychle reagují na zjištění technického týmu.

Program OSART byl spuštěn roce 1982 a nyní zajišťuje mezi šesti až osmi misemi ročně. Informovali, že neustále zdokonalují kontrolní program tím, že zvětšují měřítko zájmu, upravují metodologii hodnocení, revidují příslušné bezpečnostní standardy a rozšiřují skupiny národních expertů, kteří se podílejí na hodnocení. MAAE také spolupracuje s organizacemi, jako je například World Association of Nuclear Operators (WANO), při zajištění periodického hodnocení a optimalizaci zdrojů pro zajištění bezpečnostního týmu.

Mise OSART zahrnuje mezinárodní víceoborový tým expertů a komisařů každé oblasti zájmu mise. Především se jedná o personál jaderných elektráren, ale také například z dozorných orgánů, či podpůrných technických organizací. Součástí mise je samozřejmě také vedoucí týmu a zástupce týmu z MAAE.

Hodnocení mise OSART nejsou inspekcemi dozorného orgánu a nemají stanovit shodu s národními bezpečnostními požadavky, ani se nemají snažit zhodnotit celkovou bezpečnost elektrárny. Mise OSART jsou navržené tak, aby pomáhaly provozovatelům v posílení jaderné bezpečnosti elektráren prostřednictvím označení oblastí, které by mohly být zlepšeny a v případě také formulovat příslušná doporučení, sdělila MAAE.

„Silný závazek ke zlepšení jsme shledali v revizních misích. To také dokresluje, jak efektivní jsou mise OSART při podpoře práce členských států při zajištění jaderné bezpečnosti,“ sdělil Greg Rzentkowski, ředitel bezpečnosti jaderných zařízení v MAAE. „Doporučujeme všem členským státům, kteří provozují jaderné elektrárny, aby využívaly tyto služby. Zejména doporučujeme státům, které v posledních letech neprošly misí, aby nadále zlepšovaly bezpečnost svých jaderných zařízení.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..