Pokud mají být splněny současné klimatické závazky jednotlivých zemí a jejich plány hospodářského rozvoje, vzroste do roku 2050 globální výkon jaderných elektráren o 80 procent. Vyplývá to z nejnovější prognózy vídeňské Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

jaderná energie - MAAE: Udržitelný rozvoj a zmírnění klimatické změny se bez jaderné energetiky neobejdou - Zprávy (gc61st) 1
Sídlo mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni (Zdroj: iaea.org)

Jestliže ale naopak současné plány některých zemí na rozvoj jaderné energetiky nebudou realizovány a v jiných zemích bude pokračovat současný vývoj trhu, technologií a politických i zákonných opatření regulujících energetiku, očekává MAAE do roku pokles kapacit jaderných elektráren o 8 procent. I přes tento pokles výrobních kapacit v tak zvaném „nízkém“ scénáři ale podle odhadů stoupne podíl výroby z jaderných elektráren do poloviny století o 16 %, ve „vysokém“ scénáři pak dokonce o 50 %.

Podle prognózy bude v některých regionech a v krátkodobém horizontu v důsledku nízké ceny zemního plynu a rozvoje dotovaných obnovitelných zdrojů energie význam jaderné energetiky klesat. Zájem o její rozvoj je ale stále silný zejména v rozvojovém světě a růstový potenciál představují i závazky k boji proti změnám klimatu dohodnuté na základě Pařížské dohody a dalších iniciativ.

V roce 2018 vzrostla celosvětová výroba elektřiny v jaderných elektrárnách o 2,4 % a dosáhla asi desetiprocentního podílu na celkové světové produkci, což zároveň představuje jednu třetinu veškeré elektřiny vyrobené v nízkouhlíkových zdrojích. K nim se kromě jaderných počítají ještě vodní, solární a větrné elektrárny. Elektřina v současnosti tvoří necelou pětinu (19 %) světové energetické spotřeby, její význam by však v důsledku tlaku na ekologii měl do budoucna stoupat. Nahrazovat by měla zejména fosilní zdroje využívané v dopravě, vytápění, průmyslové výrobě apod.

K dnešnímu dni má 450 provozovaných jaderných reaktorů na světě celkový čistý výkon 399,7 GW. Ve výstavbě je 55 reaktorů s celkovým výkonem 57 GW. Celková loňská světová výroba elektřiny v jaderných elektrárnách překročila 2 563 TWh, což by pokrylo celkovou roční spotřebu elektřiny Ruska, Japonska a Německa.

V Česku se v roce 2018 vyrobilo přes 88 TWh elektřiny. Více než čtvrtinu vyprodukovaly jaderné elektrárny Dukovany a Temelín, které zároveň měly největší podíl na pokrytí loňského meziročního růstu výroby i spotřeby elektřiny v ČR.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..