Americký dozorný orgán US Nuclear Regulatory Commission (US NRC) certifikoval korejský návrh pokročilého jaderného reaktoru 1400 (APR-1400). Certifikace znamená, že NRC shledává návrh v plné shodě s bezpečnostními požadavky Spojených států.

jaderná energie - Korejský reaktorový návrh certifikován v USA - Zprávy (APR1400 NRC certification Jae Hoon Jung and Annie Caputo August 2019 KHNP) 1
Komisařka NRC, Annie Caputo, předává certifikaci pro reaktor APR-1400 prezidentu KHNP, Chung Jae-hoonovi (Zdroj: KHNP)

Společnost Korea Electric Power Corporation (Kepco) a její dceřiná společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) původně předložily návrh NRC v září 2013. Následně dodaly revidovanou verzi jejich žádosti v prosinci 2014. NRC dokončila přejímací kontrolu v březnu 2015 a rozhodla, že nová zpráva je dostatečně souhrnná k provedení úplné revize a certifikace návrhu.

Proces certifikace návrhu stanovuje, zdali reaktorový systém splňuje bezpečnostní požadavky ve Spojených státech nezávisle na specifikaci lokality, či plánu výstavby. Jedná se o vyžadovaný krok předtím, než je možné systém postavit na území USA, protože se na něj lze odkazovat v kombinovaných žádostech výstavby a provozu specifických reaktorových systémů.

30. dubna tohoto roku společnost NRC oznámila dokončení kontroly a vydání osvědčení o certifikaci reaktorového návrhu APR-1400. Certifikát nabyde platnosti 120 dní po zveřejnění ve federálním registru.

26. srpna komisařka NRC, Annie Caputo, předala prezidentu KHNP Chung Jae-hoonovi certifikaci návrhu reaktoru APR-1400 v sídle NRC ve Washingtonu, DC. Certifikace je platná po dobu 15 let, přičemž může být o dalších 15 let prodloužena.

APR-1400 je evoluční tlakovodní jaderný reaktor založený na původním systému CE Systém 80+. Hlavní návrh pochází z korejské inženýrské společnosti, ale elektrický výkon reaktoru byl navýšen na 1400 MW a životnost se očekává 60 let. Je založen na standardizovaném projektu OPR-1400, který měl elektrický výkon 995 MW, a kterého Jižní Korea postavila 12 bloků. Vlastnosti APR-1400 jej předčí jak v provozu, bezpečnosti, údržbě i cenové dostupnosti. Toho bylo dosaženo díky získaným zkušenostem, stejně jako technologickému vývoji. Certifikace tohoto reaktoru korejským institutem pro jadernou bezpečnost byla udělena v květnu 2003.

Výstavba prvních dvou APR-1400, jako třetího a čtvrtého bloku jihokorejské elektrárny Shin Kori, začala v říjnu 2008 a srpnu 2009. Původně se očekával komerční provoz třetího bloku na konci roku 2013, avšak první kritičnosti bylo dosaženo až v prosinci 2015. K elektrické rozvodné síti byl připojen v lednu 2016 a do komerčního provozu blok vstoupil v prosinci toho roku. Čtvrtý blok dosáhl první kritičnosti 8. dubna tohoto roku a 22. dubna byl připojen k elektrické síti.

Výstavba dalších dvou reaktorů APR-1400 v jaderné elektrárně Shin Kori, jako 5. a 6. blok začala v dubnu 2017 a září 2018. Začátek komerčního provozu 5. bloku se očekává v březnu 2022 a 6. blok by jej měl následovat o rok později. Další dva bloky jsou ve výstavbě v Jižní Koreji jako první a druhý blok jaderné elektrárny Shin Hanul.

Čtyři bloky APR-1400 jsou také ve výstavbě v jaderné elektrárně Barakah ve Spojených Arabských Emirátech, přičemž komerční provoz prvního bloku je naplánován již na příští rok.

Společnost Kepco poznamenala, že APR-1400 je prvním „neamerickým“ reaktorovým návrhem, který obdržel certifikaci od NRC. US NRC již nyní certifikoval 5 jiných standardů reaktorových návrhů: Pokročilý varný reaktor (ABWR) společnosti General Electric, Systém 80+ společnosti Westinghouse, AP600 a AP1000 společnosti Westinghouse a Economic Simplified Boiling Water Reactor (ESBWR) společnosti General Electric. Také kontroluje žádosti o certifikaci pokročilého tlakovodního reaktoru společnosti Mitsubishi (US-APWR) a malého modulárního reaktoru NuScale. Personál NRC však hodnotí i žádost o certifikaci systému ABWR.

Technická poradenská skupina pro evropské projekty jaderných elektráren, European Utility Requirements, schválila reaktorový návrh APR1400 v říjnu 2017.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..