Neděle, 29 listopadu
Shadow

iDnesBlog: Mýty kolem jaderné energetiky – zneužití odpadu jako špinavé bomby

Odpůrci jaderné energetiky varují. Vyhořelé jaderné palivo je nebezpečné. Dá se ho zneužít coby tzv. “špinavé bomby”. Jak velké je skutečné reálné nebezpečí takového scénáře? (délka blogu 10 min.)

Sklad použitého jaderného paliva v jaderné elektrárně Dukovany je zabezpečený a neustále monitorovaný (Zdroj: Čez)

Katastrofický scénář

“Už jen nepatrné množství jaderného odpadu z jaderné elektrárny je schopno (smícháno s klasickou trhavinou) otrávit široké okolí. Při výbuchu takové špinavé bomby by se radioaktivní izotopy rozprášily a zamořily životní prostředí životu nebezpečnými látkami,” tvrdí odpůrci jaderné energetiky. Podle nich se dá takové nebezpečí odvrátit jen jedním krokem: zákazem provozu jaderných elektráren.

Realita

Pokud něco ukázala minulost lidské rasy, pak to, že se dá jakékoliv (nebo téměř jakékoliv) technologie zneužít jako zbraně. Proto se budu snažit rozebrat právě tento argument odpůrců jaderné energetiky trochu důkladněji. Co je to vlastně špinavá bomba?

Pod pojmem “špinavá bomba” se dá představit bomba, která se skládá z konvenční trhaviny, ke které je přiloženo určité množství radioaktivní látky. Konvenční trhavina má za úkol radioaktivní příměs rozptýlit do okolí při svém výbuchu.

Přitom je zneužití radioaktivního materiálu ve špinavé bombě podobného druhu – ta nejpravděpodobnější verze zneužití radioaktivity k zastrašujícím účelům (např. terorismus). Přímé využití jaderného odpadu k výrobě skutečné jaderné bomby je příliš komplikované. Vyžadovalo by technologii, kterou není lehké obstarat a dlouhotrvající procedury při výrobě materiálu jaderné bomby. Jen těžko by se daly v naší hustě osídlené krajině skrýt. Radioaktivita sama o sobě je efektem, který by teroristy prozradil.

Silně radioaktivní materiál (jakým je vyhořelé palivo jaderné elektrárny) je také obzvláště dobře hlídané. Není lehké se k němu dostat, není lehké s ním manipulovat a už vůbec není lehké ho ukrást, utéct s ním a pak se s ním skrýt.

Pokud bychom se tedy měli bát teroristického útoku pomocí špinavé bomby, je nejpravděpodobnější variantou takové bomby – použití málo aktivních odpadů, například odpadů z nemocnic nebo materiálů, které využívá průmysl.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: iDnesBlog, Dana Tenzler

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..