Provozovatel zničené jaderné elektrárny ve Fukušimě zřejmě vypustí obrovské množství kontaminované vody do Tichého oceánu. Vyplývá to z pondělního vyjádření japonského ministra životního prostředí. Elektrárnu před osmi lety zasáhlo tsunami, které vyhnalo z domova tisíce lidí a zdevastovalo krajinu. Plánované vypuštění se nelíbí rybářům ani sousedním státům.

jaderná energie - iDnes.cz: Dochází místo. Japonsko chce vypustit radioaktivní vodu z Fukušimy do moře - Zprávy (fukushima seshora2) 1
JE Fukušima po nehodě (Zdroj: asyura2.com)

Společnost TEPCO, která má poničenou jadernou elektrárnu ve Fukušimě na starost, se v současnosti snaží vypořádat s hromaděním podzemní vody. Ta  se kontaminuje při mísení s vodou, kterou firma používá, aby zabránila roztavení tří poškozených jader reaktorů.

TEPCO se podle agentury Reuters pokusilo z přebytečné vody odstranit většinu radionuklidů. Zatím ale neexistuje technologie, která by vodu zbavila tritia, tedy radioaktivního izotopu vodíku.

Pobřežní jaderné elektrárny obvykle vodu obsahující tritium vypouštějí do oceánu. TEPCO nicméně minulý rok přiznalo, že voda v jeho nádržích je kromě tritia kontaminovaná také dalšími nebezpečnými chemikáliemi.

V současnosti se v tisícovce akumulačních nádrží ve Fukušimě nachází přibližně jeden milion tun kontaminované vody. Správce zařízení varoval, že do léta roku 2022 budou nádrže plné a problém bude zapotřebí vyřešit.

„Jedinou možností bude vypustit vodu do moře a zředit ji. Vláda bude o nejlepším řešení ještě diskutovat,“ prohlásil v úterý japonský ministr životního prostředí Jošiaki Harada. Podle něj vláda čeká na zprávu skupiny odborníků, podle které o osudu kontaminované vody rozhodne.

Proti vypuštění jsou rybáři i sousední státy

Mezi další možnosti, jak s tekutinou naložit, patří její odpaření nebo dlouhodobé skladování. Kolik kontaminované vody bude zapotřebí vypustit do oceánu, ale podle listu The Guardian Harada neuvedl.

Podle studie, kterou nedávno zveřejnila japonská komise studující vyřazení fukušimské atomové elektrárny, by to mohlo trvat až sedmnáct let, než bude možné zředěnou vodu vypustit do oceánu. Po této době by se mohla radioaktivita snížit na úroveň, která by splňovala bezpečnostní standardy.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: idnes.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..