Sbírka děsivých historek odpůrců jaderné energetiky obsahuje i pohádku o tom, jak jí docházejí náhradní díly. Jak je tomu doopravdy? Hrozí havárie elektráren, protože nejsou k sehnání náhrady? (délka blogu 5 min.)

jaderná energie - iDNES blog: Mýty kolem jaderné energetiky - nedostatek náhradních dílů - Co se píše jinde () 1
Ilustrativní obrázek stárnoucího automobilu (Zdroj: pixabay.com )

Odpůrci vycházejí z toho, že je technologie jaderných elektráren stará už několik desetiletí. U auta, vyrobeného v roce 1974 přece také už neseženete originální náhradní díly, to musí být každému jasné. Nebo je seženete jen s velkými obtížemi. No a stejné to jistě bude i u jaderné elektrárny, ohání se tzv. selským rozumem aktivisté.

Dále rozvíjejí své děsivé vize:

“Když chybí náhradní díly a musí se nahrazovat jinými, méně vhodnými, musí nutně dojít k obrovským haváriím nebo alespoň tragickým nehodám.” A každý přece ví, jak skončil Černobyl?

Co na tom, že se při havárii na černobylské jaderné elektrárně jednalo o úplně jinou situaci – a elektrárna byla navíc téměř nová?

Jak je to ve skutečnosti s náhradními díly?

Ano, i technologie na jaderné elektrárně stárnou a průběžně se vyměňují. Jaderná elektrárna – to není jen budova s malým betonovým bunkrem, ve kterém je schovaný atomový reaktor. To jsou také všechna zařízení, která vyrábí elektrický proud a dále jím napájejí síť, spousta podpůrných technologií a velké množství nejrůznější moderní techniky.

Dokonce i na onom nepříliš vhodném příkladu starých aut je zřejmé, že tzv. oldtimery, tedy opravdu stará auta, se mohou pomocí moderní technologie vylepšit, takže nakonec mohou například dosáhnout vyšší rychlost a mají třeba menší spotřebu než originál.

Je to naprosto logické – vždyť na nových dílech se podílí desetiletí zdokonalované materiály, nové technologie a počítačová technika.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: blog.idnes.cz, Autor: Dana Tenzler

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..