Sbírka děsivých historek odpůrců jaderné energetiky obsahuje i pohádku o tom, jak jí docházejí náhradní díly. Jak je tomu doopravdy? Hrozí havárie elektráren, protože nejsou k sehnání náhrady? (délka blogu 5 min.)

Odpůrci vycházejí z toho, že je technologie jaderných elektráren stará už několik desetiletí. U auta, vyrobeného v roce 1974 přece také už neseženete originální náhradní díly, to musí být každému jasné. Nebo je seženete jen s velkými obtížemi. No a stejné to jistě bude i u jaderné elektrárny, ohání se tzv. selským rozumem aktivisté.
Dále rozvíjejí své děsivé vize:
“Když chybí náhradní díly a musí se nahrazovat jinými, méně vhodnými, musí nutně dojít k obrovským haváriím nebo alespoň tragickým nehodám.” A každý přece ví, jak skončil Černobyl?
Co na tom, že se při havárii na černobylské jaderné elektrárně jednalo o úplně jinou situaci – a elektrárna byla navíc téměř nová?
Jak je to ve skutečnosti s náhradními díly?
Ano, i technologie na jaderné elektrárně stárnou a průběžně se vyměňují. Jaderná elektrárna – to není jen budova s malým betonovým bunkrem, ve kterém je schovaný atomový reaktor. To jsou také všechna zařízení, která vyrábí elektrický proud a dále jím napájejí síť, spousta podpůrných technologií a velké množství nejrůznější moderní techniky.
Dokonce i na onom nepříliš vhodném příkladu starých aut je zřejmé, že tzv. oldtimery, tedy opravdu stará auta, se mohou pomocí moderní technologie vylepšit, takže nakonec mohou například dosáhnout vyšší rychlost a mají třeba menší spotřebu než originál.
Je to naprosto logické – vždyť na nových dílech se podílí desetiletí zdokonalované materiály, nové technologie a počítačová technika.
Celý článek naleznete zde.
Zdroj: blog.idnes.cz, Autor: Dana Tenzler