Stejně jako každá oblast ve veřejném prostoru je i energetika zasažena nemocí doby – vyhraněností extrémních názorů, okolo kterých se rekrutují bijci opačných táborů. I energetika volá po záchvěvu zdravého rozumu, který uklidní vášně, odsune ideologismy a nastaví koncepci toho, co naše země potřebuje – efektivního, soběstačného a ekologického energetického mixu.

jaderná energie - Hospodářské noviny: UHLÍ KONČÍ. CESTOU JE JÁDRO I ZELENÉ ZDROJE - Zprávy (01 ppc pocerady letecka vizualizace) 1
Uhelná elektrárna Počerady (Zdroj: čez.cz)

Máme slušnou startovací pozici. Jsme energeticky soběstační a nejsme pod tlakem. Na druhou stranu tu dědictví našich předků nebude navěky. Nejdražší elektřina je ta, kterou nemáte. Ukazuje to i nedávná událost v Texasu, kdy ceny elektřiny vyskočily krátkodobě na neuvěřitelných devět tisíc dolarů za MWh. Důvodem bylo především to, že dříve odstavené elektrárny nebyly nahrazeny novými. Při této ceně by česká domácnost za svou celoroční spotřebu zaplatila přes 700 tisíc korun.

jaderná energie - Hospodářské noviny: UHLÍ KONČÍ. CESTOU JE JÁDRO I ZELENÉ ZDROJE - Zprávy (JE Dukovany zdroj tyden.cz) 2
Jaderná elektrárna Dukovany (Zdroj: čez.cz)

Teď začínáme debatovat, jak nahradit dosluhující uhelné elektrárny. Evropa se odvrací od uhlí kvůli klimatu i zdraví svých občanů. Každých několik let se nastavují přísnější podmínky a vize nové Evropské komise – snížit emise do roku 2030 nejméně o 50 procent oproti současnému čtyřicetiprocentnímu cíli bude znamenat další utažení šroubů.

Argument, že Česko je exportérem elektřiny, a tak se nemusíme výpadku zdrojů obávat, je laciný. Uhlí odstavují prakticky všechny státy a tyto elektrárny v rozumné míře nahradit musíme. Ostatně z uhlí vyrábíme třiapůlkrát více energie, než činí náš vývoz, takže omezení vývozu nic neřeší. Ani Jaderná elektrárna Dukovany tu nebude navěky. Otázkou je, kudy se vydat. „Jaderníci“ a odpůrci obnovitelných zdrojů často argumentují nedávným solárním boomem a cenou, kterou jsme za něj zaplatili. „Solárníci“ zas náklady, za něž se stavějí jaderné prototypy tříapůlté generace v Evropě. Jaderníci propagují atom jako provozně levný zdroj zaručující stabilní přísun velkého množství energie. Solárníci ale správně upozorňují, že ceny solárních elektráren spadly na desetinu toho, co před pár lety, a že investičně levnější zdroj neexistuje.

Pokud však chceme skutečně chránit klima a zároveň zajistit energetickou bezpečnost, je kombinace jádra a obnovitelných zdrojů ideální. I Mezinárodní energetická agentura upozorňuje, že bez jádra půjde klimatických cílů jen těžko dosáhnout. Podobné hlasy nyní sílí i v zeleném Německu. A naopak energie z větru nebo slunce je ta nejčistší, jakou můžeme pro nás i naše děti získat. Jak jádro, tak obnovitelné zdroje jsou navíc ideální také z důvodu „národní bezpečnosti“.

Celý článek naleznete v hospodářských novin ze dne 18.9.2019, straně 10.

Zdroj: Hospodářské noviny, Autor: Kamil Čermák

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..