Do deseti let by měl mít český reaktor Energy Well potřebnou licenci a možnost prodávat svou technologii jako energetický celek. Je o tom přesvědčený Marek Ruščák, který projekt spadající pod Ústav jaderného výzkumu Řež řídí.

Za sebou už máme stěžejní ekonomickou studii, která nám potvrdila, že z byznysového hlediska projekt dává smysl. V současné době provádíme studii proveditelnosti a na základě ní optimalizujeme celkový design. Následný krok je výstavba experimentální jednotky pro celkové ověření konečného designu. Poté teprve můžeme žádat o licenci.
Kdy myslíte, že byste ji mohli dostat?
Časový rámec všech potřebných testů a licencování lze jen těžko odhadovat. Jsem ale přesvědčený, že pro výrobu budou naše reaktory k dispozici do deseti let.
Co by mohlo celý projekt zdržet?
Hlavní výhodou, ale současně i největší výzvou našeho konceptu je primární chladivo, což je tekutá sůl s označením FLiBe. Protože ale takové chladivo není běžné a dosud se využívá hlavně voda, musíme provést velké množství experimentů. Současně je tato sůl extrémně korozivní, což nám významně omezuje výběr materiálů, s kterými můžeme pracovat.
Co je hlavní výhodou tohoto nového chladiva?
Současné reaktory vyžadují velké množství aktivních bezpečnostních systémů, jejichž kompletní výpadek může vést až k těžké havárii. Náš koncept spoléhá na pasivní bezpečnostní opatření, což znamená, že pro jejich spuštění není potřeba ani elektrický proud, ani zásah dispečera. Pasivní bezpečnost totiž vychází z fyzikálních vlastností.
Celý článek naleznete zde.
Zdroj: E15.cz, Ondřej Souček, Marek Ruščák