16. září 2019 byla ve druhém bloku jaderné elektrárny Novovoroněžská II dokončena závěrečná 15denní zkouška, tzv. předávací zkouška. Nový inovativní blok běžel na 100% výkon během celého testovacího období.

„Předávací zkoušku nového bloku jsme dokončili přesně podle plánu. Výsledky tohoto komplexního testu potvrzují bezpečnost a spolehlivost všech systémů. V současnosti je blok připraven k zahájení provozu a stabilní výrobě elektřiny,“ uvedl ředitel Novovoroněžské elektrárny Vladimir Povarov.

Druhý blok typu VVER-1200 byl v Novovoroněžské elektrárně připojen k síti 1. května 2019 a za 4,5 měsíce prošel postupným zvyšováním výkonu během energetického spouštění i zkušebního provozu.

НВАЭС-2_Завершение сдаточных испытаний.jpg
Jaderná elektrárna Novovoroněžská II. (Zdroj: Rosatom)

Nyní bude nový blok předveden přejímací komisi a komisi Rostěchnadzoru, ruského úřadu pro jaderný dozor. Na základě hodnocení komise pak bude vydáno rozhodnutí o zahájení provozu.

„Během energetického spouštění jsme prováděli zkoušky, které měly za cíl potvrdit připravenost bloku a všech jeho komponent a systémů ke všem režimům, ke kterým dochází během provozu jaderného bloku, a to po celou jeho životnost. Pro náš nový blok to je minimálně 60 let. Klíčovým termínem pro získání provozního povolení je začátek listopadu letošního roku. Věříme, že se nám tento úkol podaří splnit,“ uvedl náměstek hlavního inženýra Novovoroněžské JE Igor Gusev.

Uvedení nového bloku do provozu zvýší celkový výkon elektrárny na 1,5násobek stávající hodnoty, což bude představovat významný impuls k rozvoji hospodářství v regionu.

Inovativní bloky VVER-1200 generace III+ mají zlepšené technické a ekonomické ukazatele a jsou maximálně odolné vůči rizikům, které jim mohou hrozit. Jejich hlavním rysem je unikátní spojení aktivních a pasivních bezpečnostních systémů. Pasivní systémy jsou schopny plnit svou funkci i v případě výpadku napájení bloku a uvádějí se do provozu bez zásahu obsluhy elektrárny.

Zdroj: Rosatom.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..