Konsorcium U-Battery, společnosti Urenco, dokončilo první fázi pozvání kanadských jaderných laboratoří na staveniště malých modulárních reaktorů (SMR) v zařízení Chalk River (CNL). Jedná se již o čtvrtý návrh reaktorového systému.

jaderná energie - Systém U-Battery SMR přechází do další fáze kanadského hodnocení - Zprávy (U battery schematic U battery) 1
Vizualizace elektrárny s konceptem U-Battery (Zdroj: Urenco)

Konsorcium U-Battery bylo nyní přizváno, aby vstoupilo do fáze Due Diligence – druhé ze čtyřfázového procesu CNL, ve kterém CNL hodnotí návrh a zejména jeho finanční životaschopnost a hodnocení potřebného národního zabezpečení a integritu. Reaktor je také hodnocen prostřednictvím britského programu Advanced Modular Reactor Programme.

Generální ředitel konsorcia U-Battery, Steve Threlfall, sdělil, že konsorcium bylo „krokem blíže“ k výstavbě prvního SMR v Chalk River. „Vstupujeme do energetického sektoru v kritickém čase kanadské energetické transformace a technologie U-Battery má potenciál významně změnit regionální ekonomiku a její benefity napříč celé Kanadě, zatímco zároveň řešit problém klimatických změn,“ sdělil.

U-Battery je vysokoteplotní, plynem chlazený mikro jaderný reaktor o výkonu 4 MW elektrických. Bude schopen dodávat energii a teplo pro nejrůznější potřeby. Projekt byl odstartován společností Urenco v roce 2008 a koncept byl vyvinutý univerzitami v Manchesteru a Daltonu ve Velké Británii a technologickou univerzitou v Nizozemském Delftu. Konsorcium sdělilo, že technologie, která používá vysoce stabilní palivo TRISO, má za cíl vyměnit dieselové agregáty za systémy, dodávající čistou a cenově přijatelnou energii pro různé aplikace. Mezi ty patří například napájení odlehlých komunit a jiných osamocených lokalit.

CNL má za cíl postavit jedno ze SMR ve vybrané lokalitě do roku 2026 v rámci dlouhodobé strategie, ve které má za cíl se stát celosvětovým vývojářem reaktorů SMR. Zahájili jejich strategii zvacího procesu po požadavku z roku 2017 pro rozvoj zájmu, který vyjádřilo 19 technologických vývojářů zainteresovaných ve výstavbě prototypu, nebo demonstračního reaktoru v CNL.

Ostatní navrhovatelé zapojení do zvacího procesu jsou společnosti Star Core Nuclear s navrhovaným vysokoteplotním, plynem chlazeným reaktorem o výkonu 14 MW elektrických, společnost Terrestrial Energy s integrálním solným reaktorem o výkonu 190 MW elektrických a společnost Global First Power s vysokoteplotním, plynem chlazeným, reaktorem o výkonu 5 MW elektrických. Všechny tyto koncepty dokončily první fázi procesu, zatímco návrh společnosti Global First Power vstoupil již do třetí fáze. Ta zahrnuje předběžné rozhovory o úpravách terénu, řízení projektových rizik a smluvní podmínky. Čtvrtá a poslední fáze procesu zahrnuje výstavbu, testování, spouštění, provoz a následný decommissioning bloku SMR.

Všechny projekty podléhají schválení dozorného orgánu. Hodnocení provedená CNL jsou nezávislá na licenčním procesu kanadského dozorného orgánu (CNSC). Společnost Global First Power předložila žádost CNSC na začátku tohoto roku k přípravě staveniště v Chalk River, první žádosti o licencování SMR, které kanadský dozor obdržel. Právě probíhá hodnocení vlivu projektu na životního prostředí.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..