Americké ministerstvo energetiky (DOE) spustilo národní reaktorové inovační centrum (NRIC). Zařízení poskytne vývojářům v soukromém sektoru přístup do amerických národních laboratoří a potřebnou infrastrukturu pro podporu testování, demonstraci reaktorových konceptů a hodnocení jejich výkonnosti, schopnosti pomoci urychlit licenční proces a komercializaci.

jaderná energie - Spojené státy spouští demonstrační centrum pokročilých jaderných technologií - Zprávy (Materials and Fuels Complex Idaho National Laboratory INL) 1
Národní laboratoře Idaho, kde probíhá materiálový výzkum a výzkum paliva, byly označeny jako možná lokalita pro VTR (Zdroj: INL)

NRIC bylo založeno na základě ustanovení Nuclear Energy Innovation Capabilities Act (NEICA) z roku 2018, které směřuje DOE k usnadnění lokalizace pokročilých výzkumných reaktorových demonstračních zařízení prostřednictvím partnerství mezi ministerstvem a soukromými průmyslovými organizacemi.

NRIC umožní demonstraci a nasazení pokročilých reaktorů, které budou definovat budoucnost jaderné energetiky, sdělil tajemník amerického ministra energetiky, Rick Perry. „Tím, že spojíme průmysl s našimi národními laboratořemi a univerzitními partnery, jsme schopni posílit naši energetickou nezávislost a pozici spojených států jako celosvětového vůdce v oblasti pokročilých jaderných inovacích.“

Centrum, umístěné v národních laboratořích Idaho (INL), vyvíjí „bránu“ pro urychlení inovací v jaderné energetice, které propojí průmysl s americkými národními laboratořemi. Díky tomu bude urychlen nejen vývoj, ale také akce spojené s komercializací pokročilých jaderných technologií. NRIC poskytne podporu vývojářům při přechodu do pozdější fáze komercializace, koordinace s průmyslem, federálními institucemi, národními laboratořemi a univerzitami při testování a vývoji konceptů.

NEICA také vede DOE k vývoji rychlých reaktorů pro testování pokročilých jaderných paliv a materiálů.  DOE na začátku tohoto roku veřejně spustilo projekt testovacího reaktoru Versatile Test Reactor. Nedávno ministerstvo také oznámilo přípravy procesu EIA, studie vlivu na životní prostředí, pro projekt výstavby reaktoru konceptu GE Hitachi. Jedná se o rychlý integrální reaktorový systém chlazený tekutým sodíkem. Alternativní lokalitou tohoto projektu se staly výzkumné laboratoře v Oak Ridge.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..