Šestý blok čínské jaderné elektrárny Jang-ťiang (pynyin: Yangjiang) v provincii Kuang-tung (pynyin: Guangdong) přešel do komerčního provozu a nyní již vyrábí elektrickou energii, sdělila společnost China General Nuclear (CGN) a dodala, že nyní se čeká pouze na zbývající povolení a formální dokumentaci.

jaderná energie - Šestý blok jaderné elektrárny Jang-ťiang vstoupil do komerčního provozu - Zprávy (Yangjiang NPP CGN) 1
Šestibloková jaderná elektrárna Jang-ťiang (Zdroj: CGN)

Tlakovodní jaderný reaktor společnosti CGN o výkonu 1000 MW elektrických, ACPR1000, dosáhl první udržitelné štěpné řetězové reakce (první kritičnosti) 22. června. Šestý blok elektrárny byl připojen k elektrické síti 29. června.

Od té doby byla na bloku provedena série spouštěcích testů, mezi které byly zahrnuty také testy demonstračního provozu, který trval 168 hodin.

„Přechod šestého bloku jaderné elektrárny Jang-ťiang do komerčního provozu znamená, že celá šestibloková jaderná elektrárna je již komerčně používaná, sdělila CGN 24 července na hongkongské burze.“

„Jaderná elektrárna Jang-ťiang také získá certifikáty, například povolení k obchodování s elektrickou energií, stejně jako jiná příslušná povolení,“ uvedla společnost. „Obvykle je čas, kdy jsou podobné procedury dokončeny také časem zahájení komerčního provozu bloku.“

První čtyři bloky elektrárny Jang-ťiang jsou modely CPR1000, 5. a 6. blok jsou modely ACPR1000. První blok vstoupil do komerčního provozu v březnu 2015, druhý, třetí a čtvrtý blok jej následovaly v červnu 2015, lednu 2016, respektive březnu 2017. První beton na 5. bloku byl vylit v září 2013 a první beton šestého bloku byl vylit o tři měsíce později. Pátý blok vstoupil do komerčního provozu v červenci 2018.

Podle CGN bude šestice bloků v elektrárně Jang-ťiang vyrábět přibližně 48 TWh elektřiny ročně. V porovnání s výrobou elektřiny z fosilních zdrojů, bude ušetřeno přibližně 14,83 milionů tun uhlí a do ovzduší tak nebude vypuštěno 38,78 milionů tun oxidu uhličitého.

Elektrárna je vlastněna a provozována společností Jang-ťiang Nuclear Power Company Limited, která je z 29 % vlastněna dceřinou společností CGN Power, CGN Industry Investment Fund Phase I, 17 % elektrárny vlastní Kuang-tung Yudean Group a 17 % je vlastněno energetickou společností se sídlem v Hongkongu CLP Holdings Limited.

Šestý blok elektrárny Jang-ťiang se stal 23. energetickým reaktorem společnosti CGN v komerčním provozu. Jejich celková kapacita je tak 25,39 GW elektrických. Dalších 5 bloků, s celkovým výkonem 6,35 GW elektrických, je nyní ve výstavbě.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..