Pět společností vyjádřilo zájem o bulharský projekt strategických investic konsorcia jaderné elektrárny Belene na řece Dunaj poblíž rumunských hranic. Podle národního zpravodajského portálu 24 Casa, požádaly o proces výběru společnosti China National Nuclear Corporation, Framatome, General Electric, Korea Hydro and Nuclear Power a Rosatom.

jaderná energie - O projekt Belene se zajímá 5 společností - Zprávy (Bulgaria map flag) 1
Ilustrativní obrázek Bulharské národní vlajky (Zdroj: WNN)

„Výzva bulharské vlády k vyjádření zájmu jako strategických investorů a, nebo nákupu minoritního podílu akcií a, nebo nákupu elektřiny,“ byla publikována v oficiálních zprávách evropské unie 22. května. 90denní limit vypršel 19. srpna a datum dokončení výběrového řízení je 12 měsíců od data publikace.

Podle serveru Novinite.com sdělil výkonný tajemník bulharského atomového fóra (Bulatov), Stanislav Georgiev, že zde již nebudou změny v termínech jednotlivých akcí a stát neposkytuje záruky na nákup elektřiny. Georgiev sdělil bulharskému národnímu rádiu: „činnost byla oznámena před několika měsíci a zahrnuje devět fází. Nyní hovoříme o první z nich. Nejedná se však o tendr. První fáze je jednoduchá, zájemci v ní vyjadřují pouze svůj zájem účastnit se projektu.“ Následně budou požadovány nabídky zájemců, které budou diskutovány během tří ze čtyř fází, dodal. Celá akce zabere něco přes rok.

Portál 24 Hours sdělil, že ministryně energetiky, Temenuzhka Petkova, odmítla odpovědět na otázky reportérů týkajících se projektu Belene a dodala: „buďte trpěliví a čekejte na oficiální oznámení“ o společnostech, které předložily předběžné žádosti. Ministryně údajně zdůraznila, že Bulharsko investovalo 3 miliardy BGN (39,54 miliardy Kč) na výstavbu dvou reaktorů v jaderné elektrárně Belene.

Společnost Rosatom oznámila svůj záměr zúčastnit se výběrového řízení, dále dodala, že jejich žádost byla přijata společností Natsionalna Elektricheska Kompania EAD. Ruská státní jaderná korporace informovala, že zažádala včas, neboť uzávěrka byla 90 dnů od 22. května.

Výstavba jaderné elektrárny Belene na severu Bulharska, v lokalitě Belene, vzdálené 4 km od města Svishtov, bude zahrnovat dva reaktory o výkonu 1000 MW elektrických. Každý reaktor by měl být podobný projektu VVER-1000/V-466, tlakovodního jaderného reaktoru se čtyřmi chladicími smyčkami. Nominální tepelný výkon tohoto reaktoru je kolem 3000 MW a nominální elektrický výkon je přibližně 1000 MW.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..