Doplnění radioizotopů, energetického zdroje pro Mars 2020 Rover agentury NASA, začalo. Termoelektrický generátor pro několik misí (MMRTG) používá teplo z přírodního radioaktivního rozpadu plutonia 238 k výrobě elektřiny, stejně jako udržování přijatelné teploty pro systémy vozítka Rover.

jaderná energie - Mars 2020 Rover obdržel radioizotopové palivo - Zprávy (Multi Mission Radioisotope Thermoelectric Generator MMRTG NASA JPL Caltech) 1
MMRTG bude vložen do výměníků tepla, které jsou vidět pomocí zlatých trubiček v popředí Roveru (Zdroj: NASA/JPL-Caltech)

„Rozhodnutí o zavezení radioizotopů do MMRTG je jiným důležitým milníkem v udržení našeho časového plánu, který má za cíl v červnu 2020 spustit Mars Rover,“ sdělil Thomas Zurbuchen, přidružený administrátor pro vědecké mise NASA.

Kalifornský institut technologií Technology Jet Propulsion Laboratory (JPL), který staví a bude řídit provoz Mars 2020 Roveru pro vědecké mise NASA, popisuje MMRTG jako „jadernou baterii,“ která může poskytnout výkon přibližně 110 W pro vesmírnou sondu a její vědecké systémy na začátku mise. Přebytečné teplo z generátoru pomůže udržet teplotu systémů natolik vysokou, aby systémy spolehlivě pracovaly ve chladném prostředí.

Celkem 27 posledních vesmírných misí používalo energii z radioizotopových generátorů. Ty byly používány také v některém experimentálním vybavení, použitém od roku 1969 při misi Apollo 11 až po zařízení Curiosity Rover, které je nyní v provozu na Marsu.

Generátory se skládají z tepelného zdroje, obsahujícího plutonium 238 a termočlánků, které mění teplo z generátoru na elektrickou energii.

jaderná energie - Mars 2020 Rover obdržel radioizotopové palivo - Zprávy (Mars 2020 MMRTG 730x411 NASA JPL Caltech) 2
MMRTG pro Mars 2020 Rover před zavezením paliva a testováním v národních laboratořích Idaho (Zdroj: NASA/JPL-Caltech)

MMRTG jsou vyráběny pro civilní aplikace programu NASA americkým ministerstvem energetiky. Radioizotopové palivo je vloženo do MMRTG v národních laboratořích Idaho předtím, než bude MMRTG odesláno do zařízení, kde bude Mars 2020 Rover uveden do provozu. Tento krok je načasován dle data spuštění. JPL používá elektrickou vyhřívanou verzi MMRTG k ověření praktické integrace energetického systému na Roveru.

Mise Mars 2020 je naplánovaná ke startu ze stanice Cape Caneveral Air Force Station na Floridě v červenci 2020 a má přistát na Jezero Crater v únoru 2021. Misi využívá NASA jako část jejich příprav pro lidské zkoumání Marsu, včetně lidmi pilotovaných misí na měsíc. Agentura plánuje založit trvalou přítomnost lidí na měsíci kolem roku 2028 prostřednictvím průzkumného programu Artemis.

„Náš Mars 2020 Rover je historickou misí, první z řady letů na Mars,“ dodal Zurbuchen.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..