Deset senátorů z klubu Starostové a nezávislí navštívilo minulý týden na dva dny Třebíčsko. Pozvala je senátorka za tuto oblast Hana Žáková.

„Chtěla jsem kolegům ukázat, že Třebíčsko je důležitou součástí republiky,“ naznačila.

jaderná energie - Jihlavské listy: Ve Švédsku se o úložiště města "prala" - Zprávy (08 dukovany) 1
Jaderná elektrárna Dukovany (Zdroj: ČEZ)

Zdůraznila, že se nejedná o ojedinělou návštěvu, ale chtěla by je zvát opakovaně, protože Třebíčsko má co nabídnout. Doplnila, že první den senátoři navštívili Jadernou elekrárnu Dukovany.

„Dostali jsme se až na reaktorový sál,“ poznamenala Žáková. Následně skupina navštívila i vodní elektrárnu na Dalešické přehradě. Senátoři si prohlédli genetickou banku, unikát Třebíčska.

Měli možnost se svézt lodí po přehradě, na zavedení lodní dopravy má velkou zásluhu právě Žáková coby bývalá starostka Koněšína, kde se nachází jedna ze zastávek.

Prohlédli si památku

Druhý den patřil Třebíči. První kroky směřovaly na radnici, kde skupinu přivítal starosta Pavel Pacal. Senátoři si prohlédli památku UNESCO židovskou čtvrť.

Poslední prohlídku věnovali Ekotechnickému centru Alternátor. Po Žákové se slova ujal místopředseda Senátu Jan Horník. „Potěšila mě návštěva jaderné elektrárny a debata s ředitelem Milošem Štěpanovským, který zdůraznil spolupráci s veřejností,“ poukázal.

Připomněl, že byl dlouho členem Správy úložišť radioaktivních odpadů společně s bývalým senátorem za Třebíčsko Vítězslavem Jonášem. Jak sdělil, dokáže si na Třebíčsku představit hlubinné úložiště. Doplnil ale, že k rozhodnutí vede dlouhá cesta.

Návštěvu následně odlehčil konstatováním, že velký dojem na něj učinila neplánovaná ochutnávka třebíčské whisky. „Jsem znalec a ta třebíčská chutná jak ta irská,“ pochválil výrobce.

Setkání se starosty

Několik vět pronesl i předseda senátního klubu Starostové a nezávislí Petr Holeček.

Informoval, že důležitá byla i debata o Jaderné elektrárně Dukovany. Potěšilo ho i to, že při cestě na lodi se senátoři setkali se starostkami a starosty.

„Hledali jsme cestu k řešení některých shodných problémů,“ podotkl Holeček. Debata se dotkla i náhrady stávajících bloků JE Dukovany.

Žáková vyslovila jednoznačnou podporu: „Jsem ráda, že vláda už o stavbě u Dukovan rozhodla a že jsem měla možnost do problematiky kolegy více zasvětit.“

Pro podporu jádra se vyslovil i Horník. Upozornil, že v západní části republiky dochází k útlumu těžby uhlí. O práci tam přijde zhruba čtyři a půl tisíce lidí.

„To bude pro nás určitě problém,“ netajil. Doplnil, že byl vždy proti tomu, aby se uhlí využívalo jen na spalování, protože se jedná o cennou surovinu pro chemický průmysl.

Připomněl, že v místě jeho bydliště v Krušných horách je největší větrný park v republice. Jedná se o 24 větrných elektráren a další se staví.

„Ale jediná šance na soběstačnost elektrickou energií je pro nás jádro. A dostavba u dukovanské elektrárny má svou logiku, je tam mnoho odborníků se zkušenostmi s provozem,“ konstatoval Horník.

Poukázal, že lidé v Jáchymově nachytají daleko více radioaktivity než lidé v okolí elektrárny.

„Bohužel u nás chybí od vedení státu osvěta, ale při návštěvě elektrárny jsem se přesvědčil, že jsou (Dukovany) v této oblasti aktivní,“ řekl Horník.

Horník se vyjádřil i k hlubinnému úložišti, neboť ve Správě úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) zastupoval Senát.

Celý článek najdete v Jihlavských listech ze dne 6.8.2019, Autor: Antonín Zvěřina

Zdroj: Jihlavské listy

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..