Energetické Třebíčsko bylo a je hybnou silou. I když někteří nevěřili.

jaderná energie - Energetické Třebíčsko: Bez víry v úspěch a odvahy nový blok v Dukovanech nepostavíme - Zprávy (04 dukovany 2 768x509 1) 1
Jaderná elektrárna Dukovany (Zdroj: ČEZ)

Vláda na svém zasedání dne 8. července přijala zásadní rozhodnutí o výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech. Je tedy z pozice vlády rozhodnuto, úkoly jsou rozdány. Sdělují nám to nejvyšší představitelé, ale přesto málo kdo věří, že se stavět bude. To, že tomu nevěří paní Nováková z Horní Dolní, není tak důležité pro úspěch výstavby. Pro úspěch výstavby je ale zásadní, že tomu musí věřit ti, kteří mají plnit přijaté úkoly vlády. Bohužel tomu tak není a já jsem přímo frustrován, když hovořím s lidmi, kteří mají stavbu připravovat a oni pořád pochybují o tom, že se nám to podaří. Straší nás Evropskou unií, minoritními akcionáři, financemi a tisíci dalšími věcmi, proč to u nás nepůjde.

Vím, že výstavba nových jaderných bloků je náročná po všech stránkách, ale také dobře vím, že máme pořád schopné lidi, odborníky, kteří takový projekt zvládnou. Staré české přísloví říká, že se nemají stahovat kalhoty před brodem. Nestahujme je proto před jednáním v EU ani jinde. Když už našli odvahu naši vrcholoví politici v čele s premiérem Babišem, ministrem Havlíčkem a vládním zmocněncem Mílem rozhodnout, tak snad zainteresovaní státní úředníci, pracovníci ČEZ a další protagonisté výstavby najdou patřičnou odvahu k její realizaci. Pro ty, kteří tvoří realizační týmy ve svých institucích, mám jednu radu. Neberte do svých týmů lidi, kteří nevěří v úspěch, nevěří totiž v samy sebe a od jejich skepse je jen krůček k nechuti k práci.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: energeticketrebicsko.cz, autor: Vítězslav Jonáš

O autorovi

admin

1 Comment

    EU si je dobře vědoma, že bez nových jaderných zdrojů se Evropa po r. 2030 neobejde.
    Daleko větší obavu mám z toho, že se u nás z toho stane velké politické téma, protože náročné požadavky nyní splňuje jen Rosatom, který nabízí reaktory (u nás zřejmě VVER-1200 resp. certifikovaný VVER-TOI), které splňují všechna technická, ekonomická a bezpečnostní kritéria, včetně spolehlivých dodávek jaderného paliva, referencí a hlavně vysoké účasti (80 !!) našich firem na dostavbě JE, zejména Škody JS (reaktorové nádoby). Dalo by se s určitou nadsázkou říci, že to budou české reaktory.
    Jiní dodavatelé v současnosti a v perspektivě několika dalších let nepřichází z mnoha důvodů v úvahu. Ale tendr nechť se uspořádá, aby bylo jasně vidět, jak na tom jednotliví dodavatelé jsou.
    Já také hodně věřím ministru průmyslu K. Havlíčkovi a vládnímu zmocněnci pro dostavbu JE u nás, J. Mílovi, že dokáží dovést výběr dodavatele do úspěšného konce a nebudou podléhat nějakým politickým tlakům.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..