Druhý EPR reaktor v jaderné elektrárně Tchaj-šan (pinyin: Taishan) v čínské provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong) poprvé dodával do elektrické rozvodné sítě plný výkon, 8. srpna to oznámil generální dodavatel elektrárny, společnost Framatome. Očekává se, že druhý blok elektrárny Tchaj-šan přejde do komerčního provozu tento rok.

jaderná energie - Druhý čínský EPR dosáhl plného výkonu - Zprávy (Taishan 1 and 2 August 2019 TNPJVC) 1
První a druhý blok jaderné elektrárny Tchaj-šan (Zdroj: TNPJVC)

Projekt výstavby jaderné elektrárny Tchaj-šan, vzdálené 140 km západně od Hong Kongu, je vlastněný společností Guangdong Taishan Nuclear Power Joint Venture Company Limited (TNPJVC) ze 30 % a společností China General Nuclear (CGN). První blok elektrárny se začal stavět v roce 2009, zatímco druhý blok jej následoval o rok později. Jedná se o třetí a čtvrtý jaderný reaktor EPR ve výstavbě. Prvními byly třetí blok Olkiluoto ve Finsku a třetí blok Flamanville ve Francii. Další dva bloky EPR jsou také stavěny v oblasti Somerser, Spojeném království, jako bloky elektrárny Hinkley Point C. Návrh reaktoru EPR, stavěném v elektrárně Tchaj-šan, byl vyvinut francouzskou společností Framatome.

„Druhý blok Tchaj-šanu nyní dosáhl 100% výkonu, tento milník je úspěch několikaleté usilovné práce,“ sdělila 7. srpna společnost Framatome na sociálních sítích. „Jedná se také o uznání odbornosti při spouštění jaderných reaktorů, kterou společnost Framatome disponuje.“

První blok Tchaj-šan dosáhl štěpné řetězové reakce (první kritičnosti) 6. černa minulého roku a k elektrické síti byl připojen 29. června. Původně se čekávalo, že vstoupí do komerčního provozu 13. prosince.

Zavážení paliva do aktivní zóny druhého bloku začalo v květnu tohoto roku a poprvé na tomto bloku bylo dosaženo udržitelné štěpné reakce 28. května. Druhý blok byl připojen k elektrické síti 23. června.

Minulý měsíc Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj oznámila další zpoždění ve spouštění prvního reaktoru EPR v elektrárně Olkiluoto. Zavezení paliva do tohoto bloku se očekává v lednu 2020 a první elektřina by měla být vyráběna již v červnu 2020.

Zavážení paliva do aktivní zóny elektrárny Flamanville ve Francii bylo očekáváno do konce tohoto roku, ale v červnu společnost EDF sdělila, že spouštění bloku bude zpožděno až do konce roku 2022 kvůli důležitým opravám na svarech primárního okruhu.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..