Produkci firmy ARAKO z Opavy bychom našli v 1. a 2. bloku indické jaderné elektrárny Kudankulam, v podniku probíhá výroba pro 3. a 4. blok a podepisují se smlouvy i pro 5. a 6. blok. Tuto elektrárnu s reaktory VVER-1000 staví v Indii Rosatom, mateřská společnost opavské armaturky.

jaderná energie - Armaturka ARAKO je zapojena do výstavby největší indické jaderné elektrárny - V Česku (vlnovcové ventily ARAKO2 1024) 1
Vlnovcové ventily od společnosti ARAKO.
(Zdroj: ARAKO)

Zakázky pro Kudankulam jsou příkladem dobré pověsti firmy. Kamila Gregořicová, marketingová manažerka společnosti, uvádí: „Díky naší dobré dlouholeté pověsti, tedy tomu, že naši zákazníci vidí, že naše produkty jsou kvalitní a nejsou kazové, se k nám vracejí a pokračují s námi ve spolupráci. Například v roce 2014 jsme dodali do Gdaňsku velké množství armatur pro tamní rafinerii. Nyní se rozjíždí nová fáze tohoto projektu a my už teď víme, že s námi počítají a chtějí nás do toho opět zapojit. Je ale důležité si uvědomit, že cokoliv, co chceme nabídnout nebo prodat, musíme nejdříve přihlásit do tendru a splnit jeho požadavky. Součástí toho je doložení velkého množství dokumentace, atestů, referencí… To je podmínkou, abychom se vůbec mohli pokoušet se někam dostat.“

Firma má s výrobou armatur přes 65 let zkušeností a za tu dobu vyrobila přes 296 tisíc armatur. Výrobu pro jaderný průmysl rozjela v roce 1976 a její produkce je používána v téměř všech jaderných elektrárnách ruského typu na světě.

V poslední době je největším projektem firmy výroba pro elektrárnu Kudankulam. Tato elektrárna s ARAKEM spolupracuje od roku 2006, kdy začala výroba armatur pro první dva bloky. Výroba pro 3. a 4. blok tvořila významný podíl výrobní náplně firmy v letech 2018 a 2019.

Východní a asijský trh se firmě otevřel v roce 2007, kdy se jejím majitelem stal Atomenergomaš, strojírenská divize Rosatomu. Výkonná ředitelka společnosti Julia Dolgusheva uvádí: „Vstup Atomenergomaše změnil podnik, jeho strategie i cíle. Před rokem 2007 měl obrat 100 až 150 milionů korun a zaměstnával 150 až 170 lidí. Začleněním do divize získalo ARAKO zakázky pro Novovoroněžskou, Leningradskou a Rostovskou jadernou elektrárnu. Rovněž zde proběhla rozsáhlá modernizace výroby, která přinesla dvě nová velká obráběcí centra, nová svařovací zařízení, posílení oddělení kvality aj. Průměrný roční obrat vzrostl na 300 milionů korun a máme zhruba 200 zaměstnanců.“

Je nutné poznamenat, že firma v loňském roce zaznamenala malý propad v obratu. Ten byl vyvolán dokončením dodávek pro Běloruskou jadernou elektrárnu a zpožděním expedice armatur pro třetí a čtvrtý blok Kudankulamu. Příčinou je posun montážních prací na staveništi, takže vyrobené armatury jsou zatím ve skladu. V blízké době se tak obrat firmy navýší na 1,5 až 2násobek současného.

Východní trh vyžaduje specifické normy a certifikáty, takže vzrostly požadavky na zaměstnance. I obsluha obráběcích a svařovacích strojů musí příslušné normy ovládat. V této oblasti spolupracuje ARAKO s partnerskou organizací CNIITMAŠ z Ruska, která mu pomáhá při přípravě procesů certifikace a při školení zaměstnanců.

Výroba pro jadernou energetiku je specificky náročná a situaci komplikuje to, že každý trh má své zvláštní požadavky a normy. „Uvedu zjednodušený příklad. Pokud byste měli zkontrolovat deset kusů zboží pro klasickou energetiku, provedete kontrolu dvou kusů a na základě toho bude akceptovatelný i zbytek. Pokud se ale jedná o produkci pro jadernou energetiku, musíte zkontrolovat deset kusů z deseti. A dokládáte při tom vše od přejímky materiálu přes výrobní procesy, zkoušky během výroby až po testy konečného produktu,“ přibližuje Gregořicová. Východní trh není jediným trhem, na který se ARAKO zaměřuje. Firma celkově exportuje do 25 zemí světa a úspěšná je i například v Německu, Skandinávii nebo zemích Beneluxu.

Vladislav Větrovec

O autorovi

admin

1 Comment

    Krásné vysvětlení dobré pověsti!!!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..