Uzbekistán se nyní rozhodl postavit 4 jaderné bloky, a ne pouze dva, jak bylo zamýšleno v minulosti, sdělil Alisher Sultanov, ministr energetiky Uzbekistánu, agentuře Kun.uz minulý týden.

jaderná energie - Uzbekistán chce provozovat druhou jadernou elektrárnu - Zprávy (Alisher Sultanov) 1
Ministr energetiky Uzbekistánu, Alisher Sultanov (Zdroj: Rosatom)

Ambice Uzbekistánu (zahrnout jadernou energetiku ve svém energetickém mixu) byly zveřejněny v říjnu loňského roku uzbeckým a ruským prezidentem, Shavkatem Mirziyoyevem a Vladimirem Putinem. Dvě země podepsaly dohodu o spolupráci postavit jadernou elektrárnu v republice.

Nejlidnatější národ centrální Asie má jednu z nejrychleji se rozvíjejících ekonomik na světě. Světová banka předpokládá vzrůst HDP o 5 % v následujícím roce a 5,5 % v roce 2020. Současné prognózy ukazují, že k dosažení tohoto cíle a poptávky spotřebitelů, bude muset být výroba elektřiny do roku 2030 zdvojnásobena.

Jejich první jaderná elektrárna bude ukrývat dva jaderné bloky VVER-1200, jejichž spuštění je naplánováno na rok 2028 a 2030. Jedná se o zařízení poblíž jezera Tuzkan v oblasti Farishsky.

„Dva bloky, každý s výkonem 1200 MW elektrických, které stavíme, budou následovány dalšími dvěma bloky. Vybraná lokalita umožnuje výstavbu až čtyř bloků,“ dodal Sultanov. Výstavba dalších dvou bloků stejného výkonu bude trvat mnohem kratší dobu za současného snížení nákladů na výstavbu. Toho bude dosaženo zejména díky již vybudované infrastruktuře, dodal ministr.

Jaderná energetika není pro Uzbekistán ničím novým, v minulosti se uzbečtí vědci podíleli na výzkumu jaderných technologií po dobu až 60 let. Jejich institut jaderné fyziky akademie věd provozuje výzkumný reaktor o výkonu 10MW. Od roku 1994 jsou také členy mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Země však čelí už 20letému zpoždění v ambicích zavést jadernou energetiku do svého energetického mixu, dodal Sultanov agentuře Kun.Uz.

„Náš prezident o tom opakovaně hovořil. Během této doby jsme téměř ztratili všechny jaderné experty a znalosti. Byli jsme na hranici, kdy jsme přemýšleli, zda uzavřít náš výzkumný jaderný reaktor, nebo ne, a jen díky našemu prezidentu máme možnost zachránit vše,“ dodal.

Díky tomu, že disponujeme vlastními zdroji uranu, je jaderná energetika samozřejmou volbou, informoval. Zejména díky tomu, že budeme poskytovat levnou a udržitelnou elektřinu po několik desetiletí.

Podle zpravodajské agentury budou energetické potřeby Uzbekistánu do roku 2030 téměř dvojnásobné, z nynější 69 TWh na 117 TWh. Bez uvedení do provozu nových zdrojů energie bude země čelit nedostatku 48 TWh elektřiny.

Ruská konstrukce prvních dvou bloků dodá dalších 2400 MW elektrických, nebo 21 TWh elektřiny ročně. Do roku 2030 by měla jaderná energetika zajišťovat přibližně 18 % celkové energie Uzbekistánu.

Bývalý ministr vlády, Sultanov, je ministrem energetiky od založení agentury v únoru letošního roku.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..