Ruský Rosatom a podnik Zvezda v blízké době podepíší kontrakt na stavbu nejvýkonnějšího jaderného ledoborce Lider, který se zároveň stane nejvýkonnějším ledoborcem na světě. 18. července to podle deníku Izvestija oznámil generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov.

jaderná energie - Rosatom plánuje v blízké době podepsat smlouvu na stavbu jaderného ledoborce Lider - Jádro na moři (P 20180221 151338 1024) 1

Model ledoborce Lider. (Zdroj: Iceberg.sp.ru)

„Co se týče ledoborce Lider a termínu uvedení do provozu 2026-2027, je to potvrzeno vedením podniku Zvezda. Nyní podepíšeme smlouvu,“ uvedl Lichačov.

Podle plánu má Rusko v roce 2035 provozovat 13 těžkých ledoborců, mezi které budou patřit i plavidla poháněná jaderným reaktorem.

Ledoborec třídy 10510 Lider patří mezi plavidla, která umožní rozvoj přepravy nákladů po Severní mořské cestě a těžby nerostných surovin v arktických oblastech. Podle projektu bude nové plavidlo schopné při stabilní jízdě rychlostí 1,5 – 2 uzly (2,8 – 3,7 km/h) lámat led tlustý 4 metry. V ledu o tloušťce 2 metry bude Lider schopen doprovázet 170 000tunové obchodní lodě rychlostí 12 uzlů (22,2 km/h).

Stavba několika ledoborců této třídy umožní celoroční provoz nákladních lodí po celé Severní mořské cestě a otevře cestu pro vývoz zkapalněného zemního plynu z nalezišť v ruských polárních oblastech do Číny, Jižní Korey a Japonska.

Podle prohlášení Lichačova z 11. dubna bude Lider stát 120 miliard rublů (zhruba 43,5 miliardy korun) v cenách z letošního roku.

Zdroj: Iz.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..