Palivová společnost Rosatomu TVEL a české Centrum výzkumu Řež s.r.o. (CVŘ), uzavřely dohodu o spolupráci v oblasti výzkumu materiálů.

jaderná energie - Rosatom bude v Česku zkoumat materiály ruského jaderného paliva - Zprávy (Reaktor LVR 15 jeden z jaderných reaktorů provozovaných CVŘ. Zdroj CVŘ 1) 1
Reaktor LVR-15, jeden z jaderných reaktorů provozovaných CVŘ (Zdroj: CVŘ)

V rámci dohody budou čeští vědci provádět experimenty s ozařováním konstrukčních materiálů jaderného paliva ve výzkumném reaktoru a také zkoumat palivo před i po jeho zavezení do reaktoru. Vědci se zaměří na výzkum vlastností základních konstrukčních materiálů palivových souborů, jako jsou zirkoniové, chromniklové a ocelové slitiny a také jiných perspektivných materiálů, které jsou ve vývoji. Takový výzkum je nezbytný pro zdůvodnění provozních charakteristik jaderného paliva ruské výroby.

„Centrum výzkumu Řež disponuje kvalifikovanými pracovníky a také silnou infrastrukturou pro výzkum materiálů v oblasti jaderné energetiky. Co se týká materiálů našeho paliva, zajímá nás především výzkum jejich antikorozních vlastností, tavení, charakteristik jejich odolnosti a únavy, pokusy v oblasti suchého skladování a nadkritických parametrech vody. Výsledky výzkumu jednoho z nejlepších zahraničních institutů, který stojí mimo ruský jaderný průmysl, navíc prokáží kvalitu naší produkce,“ sdělil viceprezident společnosti TVEL Alexandr Ugrjumov. Infrastrukturu CVŘ tvoří výzkumný lehkovodní reaktor, experimentální vodní smyčky simulující podmínky při provozu různých reaktorů, horké a polohorké komory pro analýzu ozářených materiálů, a také řada akreditovaných laboratoří pro systematický výzkum mechanických a strukturních vlastností ozářených i neozářených materiálů.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..