Uvádění do provozu jaderného reaktoru EPR ve finské elektrárně Olkiluoto bylo opět odloženo. Nynější odklad je 6 měsíců a spouštění se předpokládá v červnu 2020. Tuto informaci přinesla 17. června finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO). Nové datum bylo zvoleno po aktualizaci plánů spouštění třetího bloku elektrárny Olkiluoto. Nový program spouštění aktualizoval dodavatel elektrárny, konsorcium Areva-Siemens.

jaderná energie - Olkiluoto čelí dalšímu zpoždění, tentokrát je spouštění odloženo na červen 2020 - Zprávy (Olkiluoto 3 Summer 2016 TVO) 1
Třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto (Zdroj: TVO)

Konsorcium na jaře tohoto roku oznámilo, že spouštěcí plán může být pozměněn, protože konečné práce neprobíhají dle plánu, informovala společnost TVO.

Podle aktualizovaného plánu má být palivo do reaktoru zavezeno v lednu 2020, k prvnímu připojení k elektrické rozvodné síti by pak mělo dojít v dubnu 2020 a první produkce elektřiny by se Finové měli dočkat v červnu 2020, sdělila společnost TVO. Původně byla pravidelná produkce elektřiny naplánovaná na leden roku 2020, dodali.

„Přepracovaný harmonogram je nyní mnohem větším zklamáním a jak doufáme, pomůže zvýšit bezpečnost a výkonnost elektrárny,“ sdělil Jouni Silvennoinen, ředitel projektu třetího bloku Olkiluoto. „Práce na novém harmonogramu nebyly pouze aktualizační, skládaly se z nové metodologie pro dokončení prací. Ačkoliv bude dokončení elektrárny dále zpožděno, pracujeme nyní na dokončení fáze zavážení paliva a převzetí třetího bloku elektrárny Olkiluoto,“ dodal.

Dodavatelské konsorcium třetího bloku elektrárny Olkiluoto, AREVA GmbH, AREVA NP SAS a Siemens AG, staví blok na základě kontraktu na klíč, který udává jeho pevnou cenu. Tyto společnosti mají společnou odpovědnost za smluvní závazky až do konce záruční doby elektrárny.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..