Ačkoliv není při vývoji jaderných zařízení uvažováno primárně nad uměleckým vzezřením, umění hraje nedílnou součást při vývoji jaderných zařízení. „Umělecké koncepty,“ nebo ilustrace (modely, fotografie a další) byly a jsou velmi užitečným nástrojem, který může komukoliv ukázat, jak bude plánovaná elektrárna vypadat. Tento malý nástroj pomáhá komunitě se složitým rozhodnutím, zda stavět, či nestavět jadernou elektrárnu. Existuje mnoho různých koncepčních modelů a ilustrací vytvořených pro jaderné elektrárny, tak, jako zde byly pro jiná zařízení. Pojďme se podívat na kolekce. Popisy jednotlivých obrázků jsou součástí.

jaderná energie - Jaderné umělecké koncepty - Zprávy (WPPSS Project 1 artists concept) 1
Washingtom Public Power Systém 1: Tento umělecký návrh je pojmenován WPPSS, přičemž byl vyvinut inženýrskou společností Engineers & Construction. Toto je kompletně realistická, rozměrově přesná, napodobenina lokality, ve které byly postaveny dva bloky, a je tím nejlepším příkladem toho nejlepšího z „přesné školy“ koncepčního umění. Tyto elektrárny však nebyly dokončeny, ačkoliv jejich sousední projekt WPPSS byl dokončen a je nyní známý jako Columbia Generating Station. (Zdroj: ansnuclearcafe.org)
jaderná energie - Jaderné umělecké koncepty - Zprávy (AI 100 MWe organic cooled cylinder containment artists concept 1) 2
Na začátku 60. let tisková zpráva Atomic International zobrazila komerční reaktor chlazený organickým chladivem. Fotografie je rozměrově přesná a realistická, podobně jako v případě fotografie WPPSS výše. Tato elektrárna však reprezentuje jiný styl, dramatický vzhled vytvořený perem, tužkou a inkoustem. Člověk musí být opatrný, jelikož některé z koncepčních návrhů z 50. a začátku 60. let byly původně vyráběné barevně, ale následně byly reprodukovány pouze černobíle. (Zdroj: ansnuclearcafe.org)
jaderná energie - Jaderné umělecké koncepty - Zprávy (Palisades artists concept) 3
Velký balíček elektráren pro společnost Palisades zahrnuje tuto ilustraci dokončené elektrárny. Ačkoliv je ilustrace obecně správná, jsou zde prvky umělečtější tvorby, než na předchozích dvou obrázcích. Přesné rozměry elektrárny a ostatních technických znaků areálu zde nejsou správně zobrazeny, ale vzhledem k důrazu na přírodní prostředí a zejména ptactvo, ani být nemohou. Důraz je zde kladen spíše na okolí, než tomu bylo v předchozích projektech. (Zdroj: ansnuclearcafe.org)
jaderná energie - Jaderné umělecké koncepty - Zprávy (Browns Ferry model two units only) 4
Jasné barvy pomohou identifikovat tento projekt, opět jiný druh umění, který vznikl na konci 60. let, nebo na začátku 70. let. Tato fotografie z brožury TVA ukazuje model elektrárny Brown Ferry, původně koncipované pro dva jaderné bloky. Model a jeho okolí není vykreslen reálně, ale dává dobrou představu o celkovém vzhledu tohoto závodu. Samozřejmě, že byla nakonec elektrárna postavena se třemi bloky v různých barvách. Nemohu se zbavit myšlenky o tom, že stromy kolem elektrárny vypadají jako z krajinek modelů vláčků. (Zdroj: ansnuclearcafe.org)
jaderná energie - Jaderné umělecké koncepty - Zprávy (Hope Creek Artists Concept) 5
Brožura PSEG ukazuje tuto nádhernou kresbu elektrárny Hope Creek (původně plánovaná se dvěma bloky). Jedná se o jeden z nejlepších příkladů realistického uměleckého konceptu a zde je zobrazen pro porovnání s dalšími vizualizacemi. (Zdroj: ansnuclearcafe.org)
jaderná energie - Jaderné umělecké koncepty - Zprávy (Hope Creek cartoon style PSEG) 6
Jiná vizualizace elektrárny Hope Creek z brožury, která zobrazuje elektrárny jako karikatury! Tento obrázek je ze 70. let a pro mě stejně zajímavý jako přesná malba, kvůli jejímu širšímu záběru. (Zdroj: ansnuclearcafe.org)
jaderná energie - Jaderné umělecké koncepty - Zprávy (CVTR drawing Stone and Webster) 7
Toto je skutečná, velká, orámovaná ilustrace historického bloku Carolinas-Virginia Tube Reactor (CVTR). Tato fotografie byla vyrobena společností Stone & Webster Engineering. Tato elektrárna, nyní již odstavená, je umístěna v blízkosti dnešní V. C. Summer. (Zdroj: ansnuclearcafe.org)
jaderná energie - Jaderné umělecké koncepty - Zprávy (TEPCO Higashidori unbuilt) 8
Samozřejmě, že jsou umělecké koncepty stavěny i nyní, ačkoliv se jedná o zcela jiné umění. Zde je koncept společnosti Tokyo Electric Power ukazující jejich jadernou elektrárnu Higashidori (stále ještě není dostavěna), která kombinuje leteckou fotografii s počítačem dokresleným zbytkem, aby tak dodávala zcela přesný, i když vzdálený pohled na elektrárnu a její okolí. (Zdroj: ansnuclearcafe.org)
jaderná energie - Jaderné umělecké koncepty - Zprávy (CNNC ACP1000 Concept Art) 9
Zakončení na vysoké úrovni tvoří tento koncept společnosti China National Nuclear Corporation. Na obrázku je vizualizace ukazující jejich model reaktoru ACP1000, tvořeném programem CAD. Vizualizace je vložena do reálné fotografie. Tyto nové typy vizualizací, které nebyly dostupné v 50., 60. ani 70. letech jsou velmi působivé a představují stejně jasnou budoucnost. (Zdroj: ansnuclearcafe.org)

Will Davis je členem Board of Directors NS Savannah Association. Pracuje jako konzultant Global American Business Institute. Píše populární články o palivovém cyklu, historii jaderných elektráren a novodobých technologiích. Také je členem provozovatelů reaktoru na USS Simon Bolivar.

Zdroj: ansnuclearcafe.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..