Velká Británie bude muset vystavět několik nových jaderných elektráren nebo zdrojů s technologií zachycování a ukládání uhlíku, aby splnila klimatické cíle. V zemi přitom s obtížemi vyrůstá jen elektrárna Hinkley Point C.

jaderná energie - euro.cz: Atomový klimatický cíl: Británie potřebuje 12 nových jaderných elektráren, tvrdí uniklý vládní dokument - Zprávy (5 hpc) 1
Výstavba jaderné elektrárny Hinkley Point C (Zdroj: euro.cz)

Aby Spojené království splnilo předsevzetí stát se do roku 2050 ekonomikou s nulovými emisemi, bude potřebovat 40 gigawattů stálých nízkoemisních zdrojů. Uvádí to vládní dokument, z nějž cituje web deníku The Times. Aktuálně na ostrovech staví francouzská společnost EDF třetí část jaderné elektrárny Hinkley Point s budoucím výkonem 3,2 gigawattu.

Ministr obchodu Greg Clark přiblížil tyto odhady při pondělním setkání se zástupci průmyslu. Jeho úřad přitom zveřejnil plány modelů financování výstavby zvažovaných elektráren. Způsob, jímž se budou projekty financovat, musí vláda kvůli klimatickému závazku najít co nejrychleji.

Zvažovaný je tak model RAB (Regulated Asset Base), kdy náklady zaplatí spotřebitelé dopředu v účtech za elektřinu. Podle ministerstva má model RAB potenciál snížit náklady soukromého sektoru u nových jaderných projektů, a tak může snížit i následné účty pro odběratele. U aktuální výstavby Hinkley Point C (HPC) jej vláda uplatnit nehodlá. Tu financuje EDF spolu s čínskou China General Nuclear, které mají garance od vlády k dlouhodobé výkupní ceně elektřiny po spuštění elektrárny.

Přípravná fáze výstavby HPC byla zahájena už v roce 2008, o šest let později započaly první práce. Celková výše investice se podle posledních odhadů má blížit 20 miliardám liber (asi 570 miliard korun). Do provozu by elektrárna měla jít v roce 2025.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: euro.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..