Do roku 2040 se v Česku odstaví desítky elektráren, které pokrývají čtyřicet procent veškeré spotřeby. Výpadek chce stát částečně nahradit výstavbou nových jaderných bloků v Dukovanech. „Abychom stihli rok 2040, musíme hodně přidat do kroku,“ říká vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.

jaderná energie - e15: Nejdražší elektřina je ta, kterou nemáte, říká vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl - Zprávy (crop 76806) 1
Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku, Jaroslav Míl (Zdroj: tyden.cz)

Vláda začátkem července schválila, že investorem do jaderných zdrojů bude skupina ČEZ. Je toto řešení výhodnější, než kdyby je stavěla čistě státní firma?

Na to je jednoduchá odpověď. Jaký infrastrukturní projekt byly stát nebo jeho organizace schopny dokončit v posledních třiceti letech v termínu a ve stanoveném rozpočtu? Postavili jsme za třicet let okruh okolo Prahy? Máme zhruba polovinu celkové délky a trvalo nám to 36 let. 

Stát by tedy nebyl schopen jadernou elektrárnu postavit?

Můžeme pokračovat. Máme propojku v délce maximálně deseti kilometrů mezi Modleticemi a Běchovicemi? Nemáme, všechna auta jezdí přes Prahu, čímž se ničí životního prostředí a zdraví lidí. O nezměrných ekonomických a časových ztrátách ani nemluvím.

Jadernou elektrárnu má stavět ten, kdo s tím má zkušenosti, kdo ji úspěšně postavil a provozuje. V českých podmínkách je to pouze společnost ČEZ. Všechny ostatní varianty, které byly hodnoceny, by vedly k tomu, že by se musely dělat extrémně komplikované smlouvy na zajištění provozu elektrárny ze strany ČEZ nebo by stát musel poskytnout garance, což je něco jako bianko šek, kde by měl minimální vliv. Na toto řešení by navíc musela sněmovna schválit příslušný zákon.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: e15.cz, autor: Vladan Gallistl

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..