Současná vlna veder dopadla i na provoz jaderných elektráren v Evropě. V Temelíně pracují kvůli horku všechny čtyři chladicí věže. Německá elektrárna Grohnde v Dolním Sasku oznámila, že kvůli vzrůstající teplotě vody v řece Vezera zahájí v pátek odstávku, která potrvá zřejmě do neděle. Svůj výkon pak snížila většina francouzských jaderných zařízení. 

jaderná energie - Česká televize: Temelín má v provozu jeden reaktor. Kvůli horku ho ale „osvěžují“ všechny čtyři chladicí věže - Zprávy (Temelin 1 and 2 CEZ) 1
Jaderná elektrárna Temelín (Zdroj: Čez)

Vypadá to jako efektní fontána či část aquparku, ve skutečnosti jde ale o chlazení Jaderné elektrárny Temelín. „Tím, že stříkáme do vzduchu, se voda ochlazuje a vrací se zpátky do technologie, kde chladí například čerpadla a další zařízení,“ vysvětluje vedoucí komunikace JETE Petr Šuleř.

Velmi podobně fungují i chladicí věže. Horká voda se ochlazuje vzduchem, přebytečné teplo uniká společně s párou vzhůru do nebe. Právě věže teď nabízejí nezvyklý pohled, kterého si ale kolemjdoucí nejspíš nevšimne. Pára by dnes za normálních okolností měla stoupat jen ze dvou betonových obrů. V provozu je totiž nyní jen jeden reaktor ze dvou (druhý blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva). Kvůli horku ho ale chladí všechny čtyři chladicí věže. 

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..