Na konferenci České nukleární společnosti, která proběhla 20. června na Novotného lávce v Praze, byl Jan Uhlíř z Centra výzkumu Řež oceněn za mimořádný přínos pro rozvoj mezinárodní spolupráce.

jaderná energie - Česká nukleární společnost ocenila Jana Uhlíře - Zprávy (CNS) 1
Jan Uhlíř (vpravo) přebírá čestné uznání České nukleární společnosti (Zdroj: Tisková zpráva)

Čestné uznání udělila Česká nukleární společnost za zásluhy Jana Uhlíře na rozvoji česko-americké spolupráce v oblasti jaderného výzkumu a vývoje, za jeho aktivní práci v rámci mezinárodních struktur jako je například Generation IV International Forum a v neposlední řadě i za zastupování České nukleární společnosti v High Scientific Council Evropské nukleární společnosti. „Česká nukleární společnost oceňuje, že doktor Uhlíř mimořádně přispívá k rozvoji mezinárodní spolupráce a velmi si vážíme toho, že máme mezi svými členy světově uznávaného odborníka, který šíří dobré jméno českého jaderného výzkumu ve světě“ uvedl při předávání čestného uznání prezident České nukleární společnosti Daneš Burket.

Ing. Jan Uhlíř, CSc. je absolventem chemického inženýrství na VŠCHT Praha. Od roku 1978 do roku 2013 byl zaměstnán v Ústavu jaderného výzkumu Řež v oddělení fluorové chemie, v létech 1990 až 2012 byl vedoucím tohoto oddělení. V roce 1989 získal na VŠCHT Praha vědeckou hodnost CSc. v oboru technologie jaderných paliv. Od roku 2013 pracuje v Centru výzkumu Řež v oddělení jaderného palivového cyklu. Jan Uhlíř je uznávaným světovým expertem v oblasti jaderného palivového cyklu, fluoridových separačních technologií a v oblasti technologie solných reaktorů. Je reprezentantem České republiky v několika pracovních skupinách a výborech Nuclear Energy Agency, zástupcem EURATOMu v řídicím výboru pro solné reaktory (System Steering Committee of Molten Salt Reactors) Generation IV International Forum a zástupcem České nukleární společnosti v High Scientific Council of the European Nuclear Society. V oblasti mezinárodní spolupráce se Jan Uhlíř zasloužil především o dohodu mezi Českou republikou a Spojenými státy týkající se společného výzkumu a vývoje technologie solných reaktorů. Jan Uhlíř je spoluautorem několika monografií a celé řady odborných publikací týkajících se problematiky jaderného palivového cyklu, fluoridových technologií a technologie solných reaktorů.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..