Pondělí, 30 listopadu
Shadow

Černobylský stínící kontejner byl úspěšně uveden do provozu

Klíče od nového sarkofágu (New Safe Confinement-NSC) čtvrtého bloku černobylské jaderné elektrárny byly symbolicky předány ukrajinským autoritám, oznámila to Evropská banka pro vývoj a rekonstrukce (EBRD).

Pracovníci uvnitř kontejnmentu (Zdroj: WNN)

Předání celé stavby představuje další krok v transformaci černobylské katastrofy do bezpečnějšího stavu vzhledem k přírodnímu prostředí. Také se jedná o dokončení jedné z největších mezinárodních spoluprací na poli jaderné bezpečnosti. Tuto zprávu přinesl londýnský institut.

Události se zúčastnil ukrajinský prezident, Volodymyr Zelenskyy, předseda výboru pro projednávání kontejnmentu, Hans Blix, výkonný ředitel EBRD pro Ukrajinu, východní Evropu a Kavkaz, Matteo Patrone, výkonný ředitel pro jadernou bezpečnost EBRD, Balthasar Lindauer, a další pozvaní zástupci.

NCS uzavřel čtvrtý reaktorový blok. Ten byl zničen černobylskou jadernou nehodou v roce 1986. NSC byl postaven nad původní kontejnment, postavený v roce 1986. Ten stále ukrývá roztavenou aktivní zónu reaktoru a přibližně 200 tun vysoce radioaktivního materiálu. Celá struktura stála 1,69 miliardy dolarů (38,45 miliardy Kč) a byla financovaná 45 zeměmi a institucemi.

Obří oblouk byl složen ze dvou půlek poblíž havarované elektrárny. Oblouky byly stavěny mezi léty 2010 a 2016. Nakonec, v listopadu 2016, byly tyto oblouky posunuty na místo nad reaktorem. Jedná se o největší transportovatelnou pozemní postavenou strukturu s rozpětím 257 metrů, délkou 162 metrů a výškou 108 metrů. Celková hmotnost je přes 36000 tun a součástí je i vlastní jeřábový systém pro budoucí práce na demontáži původního krytu a celého bloku.

Banka uvedla, že NSC je „nejvýznamnější“ složkou jejich plánu realizace, který zahrnoval dokončení základní infrastruktury a bezpečnosti projektů jako je stabilizace starého betonového krytu.

Dokončení a relizace tohoto plánu a NSC je financováno prostřednictvím EBRD. Tato organizace byla založena v roce 1997 a je financována 45 zeměmi. Evropská komise a EBRD celkem vynaložili 715 milionů dolarů (16,27 miliardy Kč) ze svých prostředků na podporu černobylského projektu.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..