Americká společnost Duke Energy oznámila plány na vyřazení z provozu jaderné elektrárny Crystal River na Floridě do roku 2027. Dokončení rozebírání jaderné elektrárny, která byla odstavena v roce 2013, bylo původně plánováno na dalších 50 let.

jaderná energie - Urychlené rozebírání jaderné elektrárny Crystal River - Zprávy (Crystal River Duke Energy) 1
Jaderná elektrárna Crystal River (Zdroj: Duke Energy)

Tlakovodní reaktor o výkonu 860 MW elektrických byl v září 2009 odstaven z důvodu 20% zvýšení výkonu. To však nebylo nikdy dokončeno z důvodu obav o reaktorovou budovu a kontejnment. Rozhodnutí o konečném odstavení reaktoru bylo učiněno v únoru 2013. V té době společnost Duke Energy sdělila, že očekává dokončení rozebírání elektrárny do roku 2074.

Na konci května společnost oznámila plány na urychlené rozebírání elektrárny Crystal River. Podle těch má rozebírání začít v roce 2020 a skončit v roce 2027.

Plány společnosti Duke Energy podléhají schválení amerického dozorného orgánu US NRC a floridské veřejné služby. Tento schvalovací proces by měl být dokončen do jednoho roku.

Společnost uzavřela smlouvu s Accelerated Decommissioning Partners, společného podniku společností NorthStar Group Services a Orano USA, k zajištění rozebíracích prací. Struktura poskytuje zákazníkům společnosti Duke Energy finanční ochranu a převádí rizika realizace projektu na partnery urychleného vyřazování z provozu. Mezi rizika patří potenciální navýšení nákladů z neznámých důvodů.

Pokud dozorný orgán schválí plán, společnost Duke Energy zůstane licencovaným vlastníkem elektrárny, majetku, zařízení a ponechá si vlastnictví a kontrolu nad svěřeneckým fondem, ze kterého jsou hrazeny výlohy spojené s rozebíráním elektrárny. Partneři zrychleného vyřazování z provozu se tak stávají provozovatelem s licencí NRC, jež je zodpovědný za vyřazování zařízení z provozu v souladu se všemi státními a federálními zákony. Partneři urychleného vyřazování z provozu budou také vlastnit systém suchých skladovacích prostor pro použité palivové soubory. Přitom budou provozovat a udržovat místní skladovací zařízení.

„Prodej suchých obalových souborů pro použité palivové soubory umožnuje společnosti Duke Energy přenést na nás všechny aspekty správy použitého jaderného paliva. Mezi ty patří také náklady na správu a údržbu zařízení,“ sdělil Scott State, generální ředitel partnerů urychleného vyřazování z provozu. „Vlastnictví systému suchého skladovacího zařízení je plně v souladu s naší odborností a obchodní strategií.“

Jaderná elektrárna Crystal River je umístěna v komplexu společnosti Duke Energy Gulf Coast, přibližně 85 mil severně od města Tampa na Floridě. Komplex je také domovem nové elektrárny Citrus, používající kombinovaný cyklus, dvou provozovaných uhelných elektráren a dvou odstavených uhelných elektráren.

„Urychlení prací na vyřazování elektrárny z provozu umožňují rychlejší obnovu a přestavbu majetku pro jeho opětovné využití,“ sdělila společnost. „Společnost prozatím neupřesnila, jak by mohla nemovitosti vrátit, ale nemá v plánu je prodávat.“

V samostatné dohodě společnost Duke Energy najala společnost NorthStar Group Services na rozebírání uhelných bloků, které byly odstaveny na konci roku 2018. Začátek jejich rozebírání se očekává v roce 2019 a dokončení v roce 2023.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..