Společnost zajišťující obohacení jaderného paliva 7. června slavnostně otevřela zařízení Tails Management Facility (TMF) v Capenhurst, Spojeném království. Zařízení TMF bude zpracovávat ochuzené zbytky uranu, vedlejšího produktu obohacovacího procesu tím, že převede jejich formu hexafluoridu uranu na chemicky stabilnější formu oxidu uraničitého.

Vnější komponenty nového zařízení Tails Management Facility (Zdroj: Urenco)

V roce 2009 schválilo představenstvo společnosti Urenco výstavbu zařízení, jehož součástí je zařízení na konverzi plynného hexafluoridu uranu na oxid uraničitý, několik ukládacích prostorů a zařízení pro údržbu a zpracování zbytků po konverzi. V roce 2010 společnost Urenco obdržela povolení k výstavbě zařízení od místního jaderného dozoru. Společnost Urenco plánovala začátek provozu do roku 2015, ale v březnu 2014 došlo ke změně tohoto plánu. Datum bylo následně odloženo na rok 2017 a dále až na rok 2018, poté, co se vyskytlo zdržení při výstavbě.

Přibližně 55000 metrů krychlových betonu a 7300 tun oceli bylo použito při výstavbě zařízení TMF.

Ceremonie se zúčastnili vyšší představitelé vlády, průmyslu a místní komunity.

Dceřiná společnost Urenca, ChemPlants Limited, je zodpovědná za výstavbu, uvádění do provozu a provoz zařízení TMF.

„TMF je klíčovým prvkem závazku společnosti Urenco k udržitelné výrobě elektřiny,“ sdělil generální ředitel společnosti Urenco, Boris Schucht. „Jedná se o další hmatatelnou ukázku našeho zodpovědného nakládání s jadernými materiály.“

Společnost dosáhla více jak 7 milionů hodin bezpečného provozu, což dělá ze zařízení TMF jedno z nejbezpečnějších zařízení ve Spojeném království. Tato skutečnost je výsledkem pracovního nasazení celého týmu.

Urenco provozuje několik zařízení v Německu, Nizozemí, Spojeném království a Spojených státech. K obohacování uranu pro komerční jaderné elektrárny používají jejich vlastní technologii odstředivek.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..