Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, která staví v Bělorusku Ostrověckou jadernou elektrárnu, plánuje v letošním roce zahájit fyzikální spouštění 2. bloku této elektrárny. S odkazem na roční zprávu Atomenergopromu, který zastřešuje civilní aktivity Rosatomu, to píše ruská informační agentura TASS.

jaderná energie - Rosatom plánuje letos zahájit fyzikální spouštění 2. bloku Ostrověcké JE - Zprávy (Zkoušky bazénů rozstřiku v Ostrověcké JE) 1
Zkoušky bazénů rozstřiku v Ostrověcké JE (Zdroj: Tisková zpráva)

„První připojení 1. bloku k síti a zahájení fyzikálního spouštění 2. bloku Ostrověcké JE,“ cituje agentura TASS seznam plánů na rok 2019 podle roční zprávy Atomenergopromu.

Fyzikální spouštění nového bloku znamená, že do reaktoru bude zavezeno jaderné palivo. Základním úkolem této etapy spouštění je potvrdit, že blok uváděný do provozu bude pracovat bezpečně a spolehlivě při projektových parametrech, a to po celou dobu svého provozu. Poté začne příprava bloku k energetickému spouštění a k zahájení výroby elektřiny, píše TASS.

První jaderná elektrárna v Bělorusku se staví poblíž města Ostrověc v Hrodenské oblasti. Jadernou elektrárnu budou tvořit dva bloky typu VVER-1200 s celkovým výkonem 2400 MWe, které patří do generace III+. Tyto bloky se vyznačují jednak zvýšenou bezpečností, ale také lepší ekonomikou provozu. Mají inovativní bezpečnostní systémy, které zajistí její bezpečnost i při mimořádně vážných událostech přírodního i lidského původu. Dále mají zvýšený výkon, zmenšený počet obslužného personálu a prodlouženou projektovou dobu provozu na 60 let (dvojnásobek oproti předcházejícím typům reaktorů VVER). Bělorusko uzavřelo s Ruskem dohodu o poskytnutí mezivládní půjčky na stavbu těchto bloků, která pokryje 90 % investičních nákladů. K uvedení prvního bloku do provozu má podle plánu dojít v roce 2019 a druhý jej bude následovat o rok později.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..