Palivová společnost Rosatomu TVEL a slovenská energetická společnost Slovenské elektrárne a.s. podepsaly kontrakt na dodávky paliva do slovenských jaderných elektráren na roky 2022 – 2026 s možností prodloužení až do roku 2030.

jaderná energie - Rosatom bude i nadále dodávat palivo do slovenských jaderných elektráren - Zprávy (Vizuální kontrola kazety pro VVER 440 v podniku TVELu) 1
Vizuální kontrola kazety pro VVER-440 v podniku TVELu

Smlouvy byly sepsány na základě vítězství TVELu v otevřeném mezinárodním tendru na zajištění dodávek paliva pro slovenské JE. Dokumenty byly podepsány v Moskvě za přítomnosti slovenského premiéra Petera Pellegriniho a ruského premiéra Dmitrije Medveděva.

Ruské jaderné palivo bude dodáváno do čtyř provozovaných bloků typu VVER-440 v jaderných elektrárnách Jaslovské Bohunice a Mochovce a také do dvou bloků v Mochovcích, které jsou nyní v závěrečné fázi výstavby (také VVER-440).

„Palivová divize Rosatomu má jedinečné zkušenosti a kompetence v oblasti výroby jaderného paliva pro reaktory VVER-440 dle specifických požadavků zákazníka. Podle smlouvy bude společnost TVEL společně se slovenskou stranou optimalizovat plánování palivových kampaní s cílem zvyšovat ekonomickou efektivitu slovenských jaderných elektráren. Všechny bloky provozované na Slovensku používají palivo vyráběné v našem výrobním závodě v Elektrostalu, který již realizuje zakázky pro nové slovenské jaderné bloky,“ řekla prezidentka společnosti TVEL Natallia Nikipelovová.

„Je pro mě potěšením, že podpisem této smlouvy jsme úspěšně završili dlouhý a složitý výběr dodavatele jaderného paliva pro naše jaderné bloky na příští roky. Věřím, že díky tomu bude zajištěna vysoká úroveň bezpečnosti a spolehlivosti dodávek paliva,“ řekl generální ředitel společnosti Slovenské elektrárne Branislav Strýček. Základem slovenské elektrizační soustavy jsou jaderné elektrárny o celkovém výkonu 1940 MW. Dva bloky Jaslovských Bohunic (spuštěny 1984 – 1985) a dva bloky Mochovců (spuštěny 1998 – 1999) vyrobí společně každý rok téměř 15 TWh elektřiny, což představuje 55% podíl na výrobě elektřiny v zemi. Slovensko má druhý nejvyšší podíl jaderných elektráren v energetickém mixu na světě a ten má v příštích letech ještě narůst po spuštění 3. a 4. bloků v Mochovcích.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..