Rychlejší výzkum výkonnosti jaderného paliva je nyní umožněn v reaktoru s vysokou hustotou toku neutronů. Ten je postavený v národních laboratořích Oak Ridge (ORNL). Testování probíhá pomocí ozařování malých vzorků, známých také jako MiniFuel.

jaderná energie - Národní laboratoř Oak Ridge oznámila cíle urychlení testů MiniFuel - Zprávy (Mini fuel targets ORNL) 1
Ozařované vzorky MiniFuel, porovnané s mincí (Zdroj: ORNL)

Materiály, ze kterých jsou vyráběny palivové soubory a komponenty jaderných reaktorů hrají významnou roli v bezpečnosti a výkonnosti elektráren. Je klíčové znát jejich reakce na radiační prostředí v dlouhodobém horizontu. Vzorky jsou proto ozařovány v reaktorech někdy po velmi dlouhou dobu.

Zvyšování hustoty toku neutronů reaktorů je jednou z cest, jak urychlit experimentální činnosti. Nové techniky, které ORNL oznámila 3. června, zahrnují velmi malé vzorky, připomínající špendlíkovou hlavičku. Tyto vzorky bude třeba ozařovat přibližně 1000x kratší dobu než klasické pelety jaderného paliva, které se pro experimenty standardně používají.

„Testování odolnosti paliva je extrémně složité, stejně jako je obtížné interpretovat naměřené hodnoty, jelikož se v palivových vzorcích odehrává velké množství reakcí,“ sdělil Chris Petrie, vývojář konceptu v ORNL. „S použitím konceptu MiniFuel můžeme zajistit testovací podmínky, testovat specifické jevy a vyhodnocovat naměřené hodnoty mnohem rychleji, než kdykoliv dříve,“ dodal.

ORNL sdělila, že první testy jsou zaměřené na uran nitridové palivo lehkovodních reaktorů, které je součástí balíku paliv, které nejsou dobře zhodnoceny a je třeba je lépe prozkoumat.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..