24. června navštívila maďarská delegace pod vedením Jánose Süliho, maďarského ministra bez portfeje pro projektování, výstavbu a spouštění jaderné elektrárny Paks II, Běloruskou jadernou elektrárnu. Důvodem návštěvy je seznámení se s výstavbou referenčních bloků VVER-1200 generace III+, které se budou stavět v maďarské jaderné elektrárně Paks II. Běloruské zkušenosti mohou být pro maďarskou stranu prospěšné při řešení řady organizačních záležitostí.

jaderná energie - Maďarská delegace navštívila Běloruskou JE - Zprávy (Testování bazénů rozstřiku v Běloruské JE v roce 2019) 1
Testování bazénů rozstřiku v Běloruské JE v roce 2019 (Zdroj: Tisková zpráva)

Během pracovní návštěvy se maďarští odborníci seznámili s průběhem výstavby jaderné elektrárny a setkali se s vedením elektrárny a zástupci Inženýringové divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, která vystupuje v roli generálního projektanta a generálního dodavatele této elektrárny. Zajímali se například o počty, profesní strukturu a ubytování stavebních a montážních pracovníků během hlavní etapy výstavby jaderné elektrárny.

Hostům byly představeny zkušenosti běloruské strany s vytvářením infrastruktury pro stavební dělníky a pro obslužný personál jaderné elektrárny ve městě Ostrověc, kde v současnosti probíhá stavba bytů a sociálních a kulturních objektů. Delegace rovněž navštívila Školicí a tréninkové středisko jaderné elektrárny, kde probíhá příprava odborných pracovníků pro obsluhu 1. bloku.

„Zkušenosti běloruské strany při vytváření podmínek pro bydlení a práci všech pracovníků na tak důležitém objektu, jakým je jaderná elektrárna, jsou ohromné. Pokud zohledníme to, že rozsah výstavby bude srovnatelný i u nás, můžeme je jednoduše uplatnit i při organizaci práce na výstavbě jaderné elektrárny Paks II,“ řekl János Süli ohledně závěrů pracovní cesty.

Běloruská jaderná elektrárna s dvěma bloky typu VVER-1200 o souhrnném výkonu 2400 MWe se staví podle ruského projektu generace III+, který plně odpovídá mezinárodním normám a doporučením Mezinárodní agentury pro atomovou energii v oblasti jaderné bezpečnosti.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..