V budově City Tower v Praze na Pankráci se minulý pátek 21. června 2019 uskutečnilo otevření nové kanceláře KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power). Firma tím oslavila několikaletou spolupráci mezi Českou republikou a Jižní Koreou v oblasti průmyslu a jaderné energetiky a připomněla si úspěšně realizované projekty v Česku. Kromě zástupců KHNP a partnerů se události zúčastnili bývalý ministr Jan Fischer, Jiří Marek, šéf Spolku veteránů českých jaderných elektráren, ekonom Michal Mejstřík a Gustáv Slamečka, velvyslanec v Jižní Koreji.

O společnosti KHNP
KHNP je státem vlastněná společnost s více než 40letou tradicí ve výstavbě a provozování jaderných a vodních elektráren. Jako jeden z lídrů jaderného energetického průmyslu ve světě spolupracuje na projektech a je spolehlivým dodavatelem jaderných reaktorů. Firma v současnosti provozuje 24 jaderných elektráren a dalších 9 buduje ve Spojených arabských emirátech a Koreji. Moderní reaktory generace III+ EU-APR a APR1000 nabízejí nejmodernější prvky pasivní bezpečnosti, ochranu v případě havárie velkého letadla a kybernetické bezpečnosti.
Zdroj: Tisková zpráva
2 Comments
Stavba jejich reaktorů v SAE je vzhledem k výskytu mnoha závad víceméně velmi smutná kapitola. SAE měly zřejmě důvod, aby uzavřely s EDF smlouvu, aby společnost EDF dohlížela na dostavbu, provoz a bezpečnost těchto reaktorů.
Také nechápu, jak tyto reaktory mohou být v kategorii III+, když nemají druhý kontejnment, který je u této kategorie dnes samozřejmostí.
Jižní Korea sama je na rozcestí. Sama neví, jestli bude jadernou energetiku dále rozvíjet.
Tak smutná kapitola to asi nebude, když KHNP čerstvě podespala dohodu s Nawah Energy Company právě na údržbu jaderných reaktorů v Barakah.
A pokud jde o kategorii III+, tak to je spíš marketingový termín. Rozdíl oproti III je snad jen ten, že obsahují nějaké další pasivní prvky bezpečnosti. Druhý kontejtment je sice v některých zemích regulatorním požadavkem, sám o sobě není bezpečnostním opatřením. Navíc raktory EU-APR a APR1000, které KHNP nabízí do tendru u nás se dají považovat za Gen III+, protože pasivn bezpečnostní prvky obsahují. Tož tak asi 🙂