Inženýři na univerzitě v Lancasteru vyvíjejí počítačové systémy pro roboty manipulující s nebezpečným radioaktivním materiálem. Programové vybavení učiní roboty polo-automatizovanými, čímž se zjednoduší jejich řízení. Roboti musí být řízeni na dálku vzhledem k vysoce aktivnímu prostředí, ve kterém pracují.

Díky využití nového zobrazovacího softwaru a kamery Microsoft Kinect je mnohem jednodušší řízení manipulačních ramen, identifikace radioaktivních materiálů a stříhání potrubí. Tyto součásti je třeba rozebrat při provádění decommissioningu jaderné elektrárny.
Univerzita sdělila, že software má potenciál významně urychlit práce na vyřazování jaderné elektrárny z provozu při současném dohledu nad robotem.
„Standardy vyřazování jaderných elektráren jsou založeny na přímém ovládání robotů, nakládajícími s jaderným materiálem. Toto ovládání je nesmírně složité, stejně jako jsou extrémně složité úkony, které jejich provozovatelé musí splnit,“ sdělil James Taylor, profesor řízení na katedře inženýrství univerzity v Lancesteru. „Je velice nepravděpodobné, že by bylo plně automatické řízení v blízké době považováno za bezpečné. Z toho důvodu jsme se rozhodli vyvíjet polo-automatické řešení, které je přesně mezi plně automatickým a plně ručním řešením.“
„Použitím jediné kamery připevněné na robota se náš systém zaměří na jediný úkol v tomto náročném prostředí. Hlavní úkoly robota jsou výběr a řezání potrubí. Náš systém umožňuje instruovat manipulátory robota tak, aby zajistily uchopení a řezání potrubí s pomocí pouze 4 kliků na myši.“
„Testy ukázaly, že operátoři používající tento systém úspěšně překonávají provozovatele, kteří používají k ovládání joystick. Systém udržuje ovládání celého robota, přičemž však významně snižuje zátěž uživatele i provozní dobu celého úkonu.“
Systém byl dosud testován v laboratorních podmínkách s malým počtem provozovatelů. Výzkumníci uznávají, že je nutné další testování a další měření. To se bude týkat zejména stínění a přípravy pro provoz v silně radioaktivním prostředí.
Výzkumníci načrtli jejich práci v článku publikovaném časopisem Robotics.
Vývojářské práce byly financovány výzkumnou radou pro inženýrství a fyzikální vědy, která je součástí národního centra pro jadernou robotiku (NCNR). NCNR má za cíl vyvinout pokročilé roboty a technologie umělé inteligence pro aplikace v jaderném průmyslu. Univerzita Lancaster byla jednou z osmi univerzit, které zakládaly NCNR, střediska, které se zaměřuje na vývoj technologií pro nakládání s radioaktivními materiály.
Zdroj: WNN