15. května bylo v uzbeckém Taškentu otevřeno informační centrum jaderných technologií, společný projekt uzbecké agentury pro rozvoj jaderné energetiky Uzatom a ruské korporace pro atomovou energii Rosatom. Místní mládež i dospělí tak poprvé získávají možnost názorně porozumět fungování jaderného reaktoru a seznámit se s dalšími aplikacemi jaderných technologií.

jaderná energie - Uzbekistán vzdělává své obyvatelstvo v oblasti jádra, otevřel informační centrum jaderných technologií - Zprávy (Slavnostní otevření informačního centra jaderných technologií v Uzbekistánu) 1
Slavnostní otevření informačního centra jaderných technologií v Uzbekistánu (Zdroj: Tisková zpráva)

Uzbekistán je zemí bohatou na zemní plyn, ale rozhodl se obohatit svůj energetický mix o jadernou elektrárnu, kterou zde postaví Rosatom. Kromě diverzifikace své energetiky a získání bezemisního zdroje, je jeho cílem i získání nového know-how a znalostí. První fází je informační centrum pro veřejnost.

 „Informační centrum jaderných technologií v Taškentu se stane místem, kde může kdokoliv získat odpovědi na své otázky ohledně jaderné energetiky a odkrýt novou stránku znalostí o tom, jak důležitou roli hraje jaderná energetika při zajišťování nejnutnějších potřeb lidstva,“ uvedl prezident Akademie věd Uzbekistánu Bechzod Juldašev.

V infocentru jsou připraveny expozice pro návštěvníky různých věkových skupin od školáků, přes studenty až po dospělé. Budou zde také probíhat veřejné přednášky vědců, setkání s představiteli jaderného průmyslu a další akce. Dodejme, že centrum je nekomerční, jeho návštěva a vstup na všechny akce je bezplatný.

„Otevření informačního centra je důležitá součást realizace komplexního projektu na výstavbu první uzbecké jaderné elektrárny. Jsme přesvědčeni o tom, že rozvoj jaderné infrastruktury musí v každé zemi podporovat většina obyvatelstva. Hlavní role ve formování veřejné podpory náleží osvětové činnosti. A právě z těchto důvodů se staví informační centra jaderných technologií,“ říká generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov. V Česku, podobně jako ve většině evropských zemí provozujících jaderné elektrárny, má jaderná energetika většinovou podporu. I přesto je ale důležité, aby obyvatelstvo získávalo informace o jaderných technologiích pravidelně a mohlo si tak své znalosti aktualizovat podle vývoje jaderných technologií ve světě. V tom hraje nezastupitelnou roli mezinárodní spolupráce a sdílení zkušeností a znalostí mezi zeměmi provozujícími jaderné elektrárny.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..