US Nuclear Regulatory Commission (NRC) sdělila, že vydá přímé konečné rozhodnutí o osvědčení korejského pokročilého energetického reaktoru (APR-1400). Certifikace platná po dobu 15 let bude znamenat, že NRC považuje návrh za přijatelný pro nasazení ve Spojených státech.

jaderná energie - US NRC zajišťuje certifikaci reaktorového návrhu APR-1400 - Zprávy (APR 1400 plant rendering KHNP) 1
Vizualizace dvoublokové elektrárny s reaktory APR-1400 (Zdroj: KHNP)

Společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO) a její dceřiná společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) původně předložily návrh k NRC v září 2013. Následně předložily revidovanou verzi jejich žádostiv prosinci 2014. NRC dokončila kontrolu kompletnosti v březnu 2015 a rozhodla, že revidovaná žádost je dostatečně kompletní k celkovému přezkoumání návrhu.

Certifikační proces určuje, zda reaktorový návrh splňuje americké bezpečnostní standardy předtím, než bude možné reaktor postavit ve Spojených státech, jak musí být uvedeno ve stavebních a provozních licencích pro konkrétní projekty reaktorů.

NRC na konci dubna oznámila, že dokončila jejich revizi a vydají osvědčení pro reaktorový návrh APR-1400. Osvědčení nabyde účinnosti po 120 dnech od zveřejnění ve federálním registru.

NRC již certifikovala pět jiných reaktorových návrhů: Pokročilý varný reaktor společnosti General Electric (ABWR), návrh Systém 80+ od společnosti Westinghouse, AP600 a AP1000 společnosti Westinghouse a reaktor ESBWR společnosti General Electric. Rovněž přezkoumávají žádosti o certifikaci pokročilého tlakovodního reaktoru (US-APWR) společnosti Mitsubishi a malého modulárního reaktoru NuScale. Zaměstnanci NRC také přezkoumávají žádost o obnovení certifikace pro ABWR.

APR-1400 je evoluční tlakovodní jaderný reaktor, který vznikl ze systému 80+. V zásadě je tento reaktor navržený společností Korea Engineering Company (KOPEC). Jeho výkon je 1400 MW elektrických a životnost se předpokládá 60 let. Jedná se o standardizovanou konstrukci reaktoru o výkonu 995 MW elektrických, OPR-1400, kterého jižní Korea postavila 12 bloků. Model APR-1400 nabízí zlepšení provozu, bezpečnosti, údržby a cenové dostupnosti založené na základě nashromážděných zkušeností, stejně jako technologickém vývoji. V květnu 2003 mu byla udělena certifikace korejského institutu jaderné bezpečnosti.

Výstavba prvních dvou bloků APR-1400, jako 3. a 4. bloku jihokorejské jaderné elektrárny Shin Kori. Tato výstavba začala v říjnu 2008 a srpnu 2009. Komerční provoz třetího bloku byl původně předpokládán na konci roku 2013, ale nakonec blok dosáhl první kritičnosti v prosinci 2015. V lednu 2016 došlo k jeho připojení k elektrické síti. První kritičnosti na čtvrtém bloku bylo dosaženo 8. dubna letošního roku a byl připojen k elektrické síti 22. dubna.

Výstavba dvou dalších bloků APR-1400 v elektrárně Shin Kori 5 a 6 začala v dubnu 2017 a září 2018. Začátek komerčního provozu pátého bloku je naplánován na březen roku 2022, přičemž 6. blok by jej měl následovat o rok později. Dva další bloky jsou ve výstavbě jako první a druhý blok elektrárny Shin Hanul.

Další čtyři APR-1400 jsou ve výstavbě v jaderné elektrárně Barakah ve Spojených Arabských Emirátech. První z těchto bloků by měl být spuštěn na začátku roku 2020.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..