Australské federální ministerstvo životního prostředí a energetiky vydalo povolení pro australský uranový projekt Yeelirrie, který je pod správou společnosti Cameco na západě Austrálie. Jakékoliv rozhodnutí o postupu projektu bude záviset na tržních podmínkách, dodala společnost.

jaderná energie - Uranový projekt Yeelirrie obdržel federální povolení - Zprávy (Yeelirrie water monitoring Cameco Australia) 1
Monitorování vody v lokalitě Yeelirrie (Zdroj: Cameco Australia)

Lokalita Yeelirrie obdržela podmíněné schválení od státní vlády západní Austrálie v lednu 2017. Simon Williamson, generální manažer společnosti Cameco Australia sdělil 24. dubna, že dvouleté hodnocení životního prostředí bylo provedeno důkladně a rozšířeně. Dodal, že společnost spolupracovala s vládou, aby demonstrovala jak dokáží snížit, či zvládat environmentální rizika.

Jak státní, tak federální povolení zahrnuje komplexní podmínky, které zajišťují, že lidé a životní prostředí zůstanou chráněni a projekt bude zodpovědně řízen, dodala společnost.

Rada pro ochranu západní Austrálie (CCWA) sdělila, že federální schválení projektu bylo uděleno ministryní životního prostředí Melissou Price den před federálními volbami. Mluvčí CCWA, Mia Pepper sdělila, že Price již předtím vydala závazky k neschválení projektu, dokud nebude ukončeno odvolací soudní slyšení o výzvě ke státnímu schválení podanému jménem CCWA a malému počtu tradičních vlastníků. Slyšení u soudu západní Austrálie začalo v březnu a rozhodnutí se očekává od 3 do 5 měsíců od začátku.

Australská odnož společnosti Cameco vlastní dva vlajkové uranové projekty v západní Austrálii: Kintyre, pokročilý projekt průzkumu lokalizace v regionu East Pilbara, který byl získán od společnosti Rio Tinto v roce 2008. Druhým projektem je Yeelirrie v odlehlém severním regionu Goldfields. Tento projekt byl získán od společnosti BHP Billiton v roce 2012. Společnost také udržuje průzkumné aktivity v severních teritoriích.

Projekt se bude skládat z otevřeného dolu, hutního zařízení a přidružené infrastruktury a podpůrných zařízení. Důl bude přibližně 9 km dlouhý, 1,5 km široký a 10 metrů hluboký. V nadcházejících 15 letech se předpokládá roční těžba 3850 tun U3O8 (3265 tun U).

Australská odnož společnosti Cameco uvedla, že jakákoliv rozhodnutí o postupu jejich projektu v západní Austrálii budou záviset na podmínkách na trhu. „I když jsme rádi, že jsme obdrželi toto povolení, stávající podmínky na trhu jsou vyzývavé a očekáváme, že se v blízkém období nezmění,“ dodal Williamson.

Společnost Cameco Australia je dceřinou společností korporace Cameco.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..