Třetí a poslední parogenerátor byl instalován na šestém bloku jaderné elektrárny Tchien-wan (pchin-jin: Tianwan) v čínské provincii Ťiang-su (pchin-jin: Jiangsu). Komerční provoz jaderného reaktoru ACPR1000 je naplánován do konce roku 2021.

jaderná energie - Umístění parogenerátoru na šestém bloku Tchien-wan - Zprávy (Tianwan 6 third SG installation May 2019 CNI23) 1
Instalace třetího parogenerátoru na šestém bloku jaderné elektrárny Tchien-wan (Zdroj: CNI23)

Parogenerátory jsou používány v tlakovodních jaderných reaktorech k výměně tepla z reaktoru do chladicí vody v sekundárním okruhu. V parogenerátorech se voda mění na páru, která pohání turbíny s generátory. Každá komponenta obsahuje tisíce kilometrů trubiček kolem kterých protéká voda.

Poslední parogenerátor, téměř 21 metrů vysoký a vážící více jak 300 tun, byl umístěn na své místo ve vertikální nosné šachtě šestého bloku 9. května. Sdělila to společnost China Nuclear Industry 23 Construction Company Limited (CNI23).

První dva parogenerátory byly instalovány 25. února a 8. dubna. Společnost CNI23 sdělila, že umístění parogenerátorů položilo „pevný základ pro následné svařování horkých a přechodných úseků hlavního potrubí“.

Pátý a šestý blok jaderné elektrárny Tchien-wan (třetí fáze výstavby projektu) jsou domácí návrhy tlakovodního reaktoru ACPR1000, které budou po spuštění produkovat 1080 MW elektrických. První lití betonu 5. bloku proběhlo 27. prosince 2015, zatímco lití betonu na 6. bloku proběhlo 7. září 2016. Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) plánuje uvést oba bloky do komerčního provozu do konce roku 2021.

První čtyři bloky v elektrárně jsou ruské bloky společnosti Gidropress. Stejné reaktory mají být postaveny jako 7. a 8. blok elektrárny. Zakázka byla podepsaná v březnu.

První fáze výstavby elektrárny (1. a 2. blok) byla postaven v rámci spolupráce a dohody podepsané v roce 1992 mezi Čínou a Ruskem. Lití prvního betonu proběhlo v říjnu roku 1999 a ke spuštění bloků došlo v červnu a září 2007. Druhá fáze výstavby (3. a 4. blok) jsou velmi podobné první fázi výstavby elektrárny. Zde jsou postaveny bloky ruského návrhu VVER-1000, dodávající každý 1060 MW elektrických. První lití betonu třetího bloku proběhlo v prosinci 2012, zatímco výstavba čtvrtého bloku začala až v září 2013. Třetí blok vstoupil do komerčního provozu v únoru 2018 a čtvrtý blok jej následoval v prosinci.

V březnu tohoto roku byla podepsána generální smlouva pro čtvrtou fázi výstavby (7. a 8. blok) jaderné elektrárny Tchien-wan mezi společnostmi AtomStrojExport, inženýrskou divizí Ruské státní jaderné korporace Rosatom, a CNNC.

Jakmile bude v provozu všech osm bloků, stane se jaderná elektrárna Tchien-wan největší jadernou elektrárnou na světě s osmi bloky a výkonem 8100 MW elektrických.

Jaderná elektrárna Tchien-wan je vlastněná a provozovaná společností Jiangsu Nuclear Power Corporation, společného podniku mezi CNNC (50 %), China Power Investment Corporation (30 %) a Jiangsu Guoxin Group (20 %).

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..