Základní komponenta renovace třetího bloku jaderné elektrárny Darlington, provozované společností Ontario Power Generation, dorazila na staveniště. Stator, který bude namontován v roce 2020, je největším kusem vybavení, které bylo do zařízení dopraveno od jejího zprovoznění.

jaderná energie - Stator jaderné elektrárny Darlington dokončil cestu z Polska - Zprávy (Darlington stator May 2019 OPG) 1
Stator, který dorazil do zařízení jaderné elektrárny Darlington (Zdroj: OPG)

Stator je klíčovou komponentou turbínového generátoru, slouží jako stacionární část elektrického generátoru, který mění rotační energii na elektrickou. Stator, vyrobený polskou pobočkou GE Power, váží 350 tun a je více jak 12 metru dlouhý. Dále byl stator převezen přes Atlantský oceán na lodi, pak přes St. Lawrence Seaway k přístavu Oshawa, kde byl přeložen na člun, který jej dovezl posledních 8 km na jeho cestě do elektrárny Darlington.

Po příjezdu do elektrárny Darlington bylo zařízení přesunuto pomocí samohybného modulárního transportéru, používajícího speciálně navržené rampy, které byly napojeny na místo pro překlenutí mezery mezi člunem a přístavištěm elektrárny.

Jeff Richardson, starší viceprezident obnovy jaderných elektráren společnosti OPG, sdělil, že velikost nákladu a kritická důležitost bezpečného dokončení prací a bezchybné události učinily tento krok nesmírně složitý. Tým rozsáhle plánoval a praktikoval všechny možné scénáře a přípravy na zvláštní události.

Nyní probíhají konečné přípravy na rekonstrukci třetího bloku, reaktoru CANDU o výkonu 878 MW elektrických. Ten začal komerční provoz v roce 1993. Tyto přípravy jsou součástí 10letého renovačního programu OPG v jaderné elektrárně Darlington. Rekonstrukce druhého bloku začala v roce 2016 a měla by být dokončena na začátku roku 2020. Celkový program rekonstrukce by tak měl být dokončen v roce 2026.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..