22. května 2019 podepsala ruská korporace pro atomovou energii Rosatom a vietnamské ministerstvo vědy a technologií dokument s názvem Memorandum o harmonogramu realizace výstavby Centra jaderné vědy a technologií na území Vietnamu.

jaderná energie - Rosatom podepsal s Vietnamem memorandum o harmonogramu výstavby Centra jaderné vědy a technologií - Věda a jádro (22052019) 1
Slavnostní podpis memoranda. (Zdroj: Rosatom)

Pod dokument se podepsali vietnamský ministr pro vědu a technologie Nguyen Xuan Phuc a generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov. Ceremonie proběhla za přítomnosti vietnamského premiéra Nguyen Xuan Phuca a ruského premiéra Dmitrije Medveděva.

Před podpisem memoranda již proběhly některé práce, například stanovení předběžných požadavků a výběr nejvhodnější lokality. Podepsané memorandum určuje další kroky realizace centra a vychází z předběžné technickohospodářské studie proveditelnosti z listopadu 2018.

Projekt na výstavbu Centra jaderné vědy a technologií ve Vietnamu začal v listopadu 2011, kdy byla podepsána mezivládní dohoda s Rosatomem. V červnu 2017 bylo uzavřeno memorandum o porozumění při výstavbě centra, které konkrétněji zformovalo plán jeho realizace.

V letech 2017 až 2019 proběhla řada konzultací, během nichž byla upřesněna konfigurace centra, kde bude pracovat 15MWt víceúčelový výzkumný reaktor, a také komplexu výzkumných laboratoří a inženýrské infrastruktury, která bude zajišťovat bezpečný provoz centra.

V září 2018 byly během návštěvy Ruska vietnamským prezidentem Nguyen Phu Trongem podepsány dva dokumenty: memorandum o přípravě pracovníků a o spolupráci v otázkách formování veřejné přijatelnosti Centra jaderné vědy a technologií ve Vietnamu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..