Framatome, Francouzská společnost zabývající se vývojem jaderného paliva a technologií, sdělila: „Dva palivové soubory“ jejich pokročilého paliva ATF (Accident Tolerant Fuel), by měly být zavezeny do elektrárny Calvert Cliff. Ta je provozovaná společností Exelon a k zavezení paliva by mělo dojít v roce 2021.

jaderná energie - Pokročilé jaderné palivo pro Calvert Cliff - Zprávy (EATF cladding tubes Framatome) 1
Speciální pokrytí palivových proutků EATF (pokročilé ATF) (Zdroj: Framatome)

Sdělili, že se jedná o čtvrtou zakázku tohoto paliva do čtyř reaktorů různého typu.

„Neustále hledáme inovativní cesty k zajištění spolehlivosti při současném udržení očekávaných standardů bezpečnosti, které jsou dodržované na jaderné elektrárně Calvert Cliff i v ostatních jaderných zařízeních společnosti Exelon,“ sdělil viceprezident elektrárny Calvert Cliff, Mark Flaherty.

V elektrárně Calvert Cliff, umístěné v Marylandu, jsou provozovány dva tlakovodní reaktory, které každý dodává do elektrické rozvodné sítě 860 MW elektrických. Společnost v prohlášení neupřesnila, do kterého ze dvou reaktorů by mělo být speciální palivo zavezeno.

Framatome sdělila, že jejich „pokročilé chromové pokrytí je přidáno do jejich standardní zirkoniové slitiny M5“. To zlepšuje podmínky panující při vysokoteplotní oxidaci a tím také zvyšuje ochranu před oxidací a snižuje vývin vodíku při nehodách spojených se ztrátou chladiva. Chromové pokrytí navíc zvyšuje odolnost vůči „materiálovému creepu“. To zvyšuje provozní bezpečnost díky udržení uchladitelné geometrie a má mechanické vlastnosti, které dávají operátorům mnohem delší čas k provedení patřičných činností. Pokrytí také nabízí zvýšenou odolnost vůči poškozování proudícími úlomky v průběhu standardního provozu reaktoru.

Kromě chromového pokrytí, návrh paliva disponuje také pokročilými, chromem dopovanými palivovými peletami, které mají vyšší hustotu, snižují únik plynných štěpných produktů a zlepšují chování reaktoru během nehody se ztrátou chladiva, sdělila společnost Framatome a dodala, že snížení dotyku palivových pelet s pokrytím také podporuje lepší provozování jaderného reaktoru.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..