V jedenácti podnicích ruské korporace pro atomovou energii Rosatom přistoupili odborníci na systémy řízení termínů a nákladů TCM NC (Total Cost Management Nuclear Construction) k zavádění nového systému. Tito pracovníci patří do Core Team TCM NC, který zahrnuje 40 odborníků ze 4 divizí.

jaderná energie - Podniky Rosatomu zavádí nový systém pro řízení termínů a nákladů - Zprávy (Pracovní schůze skupiny Core Team TCM NC) 1
Pracovní schůze skupiny Core Team TCM NC (Zdroj: Tisková zpráva)

V současnosti je zavádění TCM NC do výstavby jaderných elektráren Rosatomu prioritním úkolem. Při uplatňování tak složitých systémů je jedním ze základních problémů komunikace mezi všemi účastníky. V měřítku Rosatomu jde o komunikaci mezi jednotlivými divizemi a mezi podniky, které se zabývají různými obory. Skupina Core Team TCM NC byla vytvořena pro zformování efektivní horizontální spolupráce a vysvětlování cílů, úkolů a výsledků tohoto programu přímo v místech, kde se bude používat.

V květnu proběhla obhajoba projektů skupiny Core Team TCM NC, které budou zavádět program do jednotlivých firem a na staveniště jaderných elektráren. Ve svém úvodním slovu zdůraznil prezident společnosti IK ASE Alexandr Lokšin význam programu TCM NC pro zvyšování efektivity výstavby jaderných elektráren Rosatomu. Podle něj před skupinou Core Team TCM NC stojí nelehký úkol zaměřený na přeměnu celého vnitřního systému plánování, kontroly a vytvoření v podstatě nové korporátní kultury v řízení projektů. Dodal, že nejdůležitějším a slibným úkolem je převést systém TCM NC do masového měřítka, jinak pořádně nebude fungovat.

Další činnost skupiny Core Team TCM NC bude v letošním roce zahrnovat dva formáty: praktický a benchmarking. V rámci praktického formátu navštíví členové skupiny staveniště jaderných elektráren Kurská II v Rusku a Akkuyu v Turecku, kde společně s pracovníky, kteří tyto projekty realizují, uspořádají zasedání o zavádění nového systému do praxe. Benchmarking bude zahrnovat zahraniční stáže pro nejlepší členy pracovních týmů. Všichni členové týmů navíc mají možnost získat certifikát potvrzující, že splňují normy největší profesní organizace světa v oblasti nákladového inženýrství AACE International. V současnosti se 10 lidí z Core Team připravuje ke složení odborné zkoušky.

Systém TCM NC je součástí nákladového inženýrství v ruském jaderném průmyslu a patří do programu digitální transformace výstavby jaderných elektráren Rosatomu.

Členové skupiny Core Team TCM NC byli vybíráni na základě dotazníků, doporučení svých nadřízených a podrobnějších rozhovorů. Přihlíželo se k jejich manažerským zkušenostem, dobrým vůdčím schopnostem a sklonem k inovačnímu rozvoji. Vnitřně se skupina člení do pěti týmů, které společně sdílí zkušenosti ze stáží a školení. Členové skupiny prošli kurzy v předních vzdělávacích institucích (byznysové škole Skolkovo a Milánské polytechnické univerzitě). Nejde o první pokročilou technologii pro řízení výstavby. V oblasti řízení životního cyklu jaderných elektráren Rosatom používá technologii Multi-D, která je nejvýraznější ve fázi projektování a výstavby nových bloků a umožňuje dohlížet nad dodržováním termínů a nákladů. Tuto technologii používá jako jediný na světě.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..